Zabory wciąż rzucają cień na Polskę. "Wątpliwe dziedzictwo" na wschodzie

Karolina Głodowska

Karolina Głodowska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
927
Udostępnij

W 2021 roku 2,3 mln Polaków mieszkało w domach i mieszkaniach bez łazienki - wynika z danych z Narodowego Spisu Powszechnego. Okazuje się, że istnieje ciekawa zależność między dostępnością toalet w budynkach mieszkalnych a granicami zaboru rosyjskiego. Najwyższy udział mieszkań bez łazienki jest właśnie w dawnym zaborze rosyjskim - napisano na profilu Kartografia ekstremalna, a do wpisu dołączono mapkę, która w ostatnim czasie obiega sieć.

Dostępność łazienek w mieszkaniach i domach a zabór rosyjski. Istnieje związek
Dostępność łazienek w mieszkaniach i domach a zabór rosyjski. Istnieje związekKarol MakuratReporter

W pierwszym zdaniu wpisu na popularnym profilu Kartografia ekstremalna na Facebooku (ponad 100 tysięcy obserwujących) zaznaczono, że mapę prezentującą dane dotyczące mieszkań bez łazienki zamieszczono "jakieś osiem, dziewięć lat temu" i to właśnie ona stała się jedną z pierwszych wiralowych spod znaku "widać zabory".

Nowo opublikowana mapa, którą stworzył Szymon Pifczyk, również stała się bardzo popularna. Mapka stworzona na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego z Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku pokazuje bardzo ciekawą zależność. Mowa o procentowym udziale zamieszkanych mieszkań posiadających łazienkę i granicach rosyjskiego zaboru.

Rosyjski zabór wciąż rzuca na Polskę cień. Chodzi o mieszkania bez toalety

Jak czytamy, ponad 100 lat po odzyskaniu niepodległości wątpliwe dziedzictwo zaborcy ze wschodu dalej rzuca cień na dzisiejszą Polskę. "Najwyższy udział mieszkań bez łazienki jest właśnie w dawnym zaborze rosyjskim" - czytamy w analizie. Autorzy wpisu podkreślają, że w lubelskich gminach: Rybczewice, Wysokie i Wojcieszków aż cztery na 10 zamieszkanych domów nie ma łazienki.

Niemal każde mieszkanie i dom ma łazienkę obok południa Górnego Śląska, ale zaraz obok plasują się również inne gminy z Polski wschodniej. Okazuje się jednak, że w tym przypadku nie mamy do czynienia z obszarami wiejskimi, czy domami jednorodzinnymi, a blokowiskami. "To miasta, które składają się głównie z blokowisk z czasów II RP i PRL" - napisano, wymieniając Ostrołękę, Białystok, Puławy i Stalową Wolę.

Raport NBP o mieszkaniach bez toalet. Wschodnia część kraju została w tyle

Podobne dane i mapę znaleźć można również w raporcie Departamentu Stabilności Finansowej Narodowego Banku Polskiego o "sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2022 roku".

"Pod względem wyposażenia mieszkań w instalację wodociągową oraz w ustęp spłukiwany, to jest ona wyższa na obszarach Polski ze starym zasobem, tj. wybudowanym do 1944 roku. Lepiej uzbrojone tereny w zachodniej i północnej części kraju mogą wynikać z uwarunkowań historycznych, tj. z szybszego rozwoju tych regionów w porównaniu do wschodniej części kraju" - czytamy w raporcie.

"Jeśli chodzi o stopień wyposażenia mieszkań w instalację wodociągową czy ustęp spłukiwany, na tle wszystkich powiatów pozytywnie wyróżniają się powiaty województwa opolskiego, zachodniopomorskiego oraz śląskiego" - podsumowano.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Siewiera w "Graffiti" o spotkaniu prezydenta z opozycją: Te elementy stanowią czerwone linie
      Siewiera w "Graffiti" o spotkaniu prezydenta z opozycją: Te elementy stanowią czerwone liniePolsat NewsPolsat News
      Przejdź na