Reklama

Białystok

Wtorek, 16 stycznia 2024 (08:50)AktualizacjaWtorek, 23 stycznia 2024 (09:52)

Białystok to stolica województwa podlaskiego. Miasto położone jest na północnym-wschodzie, na Nizinie Północnopodlaskiej, nad rzeką Białą. Zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem zaludnienia.

Bialystok
Bialystok/pixabay.com

Białystok

  • Liczba mieszkańców: 292, 1 tys. (2023 r.)
  • Powierzchnia: 102,1 km²
  • Województwo: podlaskie
  • prezydent: Tadeusz Truskolaski (od 2006 roku)

Białystok - historia

Najstarsza pisana wzmianka o Białymstoku pochodzi z 1426 roku, w której znajduje się wzmianka, że książę litewski Witold nadał wieś Bielszczany Stok, Maciejowi z Tykocina. W połowie XV w. wieś była własnością bojara żmudzkiego Jakuba Raczki Tabutowicza

W XVI i XVII wieku Białystok był własnością rodziny Wiesiołowskich. W 1645 wszedł w skład starostwa tykocińskiego i stał się własnością Rzeczypospolitej. W drugiej połowie XVII wieku hetman Stefan Czarniecki otrzymał starostwo tykocińskie waz Białymstokiem za zasługi podczas wojny ze Szwedami.

W 1691 roku Białystok uzyskał prawa miejskie od króla Jana III Sobieskiego, gdy właścicielem miasta był Stefan Mikołaj Branicki. W 1749 roku August III Sas nadał miastu prawa magdeburskie.

 W 1862 roku otworzono linię kolei warszawsko-petersburskiej, dzięki czemu nastąpił szybki rozwój miasta i przemysłu włókienniczego. W 1919 roku po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Białystok stał się stolicą nowo utworzonego województwa białostockiego. 

W październiku 1939 roku po wejściu sowietów na ziemie polskie Białystok został przyłączony do Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej i stał się stolicą obwodu białostockiego. W czerwcu 1941 r. Białystok znalazł się pod okupacją niemiecką, z której został wyzwolony przez sowietów w lipcu 1944 r. W czasie tej operacji miasto znacznie ucierpiało, zniszczeniu uległo 80 procent zabudowy.

W latach 1975-1998 Białystok był stolicą województwa białostockiego, jednego z 49, które przewidywał ówczesny podział administracyjny. Po reformie 1 stycznia 1999 roku miasto stało się stolicą województwa podlaskiego.

W 1992 roku Białystok został metropolitalną stolicą arcybiskupią. 

Białystok - nazwa

Nazwa Białystok wywodzi się od rzeki Białej, która przepływa przez miasto. Po staropolsku Białystok oznacza czysty strumień, potok, rzekę.

Białystok - atrakcje

Do najważniejszych atrakcji i zabytków Białegostoku należą: Pałac Branickich, Bazylika Mniejsza Wniebowzięcia NMP, Rynek Kościuszki wraz z ratuszem, planty miejskie, kościół św. Rocha, sobór św. Mikołaja, pałac Hasbacha, pałac Lubomirskich, park, Akcent ZOO, rezerwat przyrody Las Zwierzyniecki, cerkiew Świętego Ducha, Muzeum Pamięci Sybiru, ogrody opery i filharmonii.

Białystok - symbole

Herb Miasta Białegostoku jest koloru czerwono-złotego. Na górze widać orła w koronie, a na dole uzbrojonego jeźdźca. 

Flaga Miasta Białegostoku składa się z trzech pasów: górnego białego, środkowego czerwonego i dolnego błękitnego. Na środku flagi jest herb miasta.
Temat Białystok znajdziesz również w serwisie: Muzyka, Sport, Biznes, Motoryzacja

Białystok - Wiadomości

Białystok - Wideo

Środa, 18 października 2023 (18:43)
Malwina, Milan, Marcel i Mikołaj - poczwórne szczęście rodziców z Suwałk. Czworaczki przyszły na świat w Białymstoku. To dopiero drugi taki przypadek w 60-letniej historii szpitala. Nic więc...