Z normą nie ma to wiele wspólnego. Wiosna pełna anomalii
Nadchodzą bardzo ciekawe miesiące. Wiosna w całym kraju może się okazać cieplejsza niż zwykle. Na nadmiar opadów raczej nie będziemy narzekać. W marcu na południowym wschodzie może ich nawet brakować, jednak te braki może uda się nadrobić w kolejnym miesiącu. Najbliżej normalności może być czerwiec.

Najnowszą prognozę długoterminową na okres od marca do czerwca przygotował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wynika z niej, że od marca do maja temperatury będą wyższe od tych, do których przywykliśmy przez lata. Dopiero w pierwszym letnim miesiącu mogą zmieścić się w normie.
Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
Pogoda długoterminowa z masą ciepła
Pierwszy wiosenny miesiąc najpewniej wpiszę się w trend wysokich temperatur. Według najnowszej prognozy marzec w całej Polsce będzie cieplejszy od średniej z lat 1991-2020.
Ciekawie rysuje się natomiast prognoza opadów w tym miesiącu. Marzec najbardziej mokry będzie zapewne na północnym wschodzie, gdzie suma opadów przekroczy normę. W większości kraju opady będą typowe dla marca, jednak na południowym wschodzie ich suma może wynieść poniżej normy.

Więcej deszczu możemy się spodziewać w kwietniu. Wtedy wyższa od średniej będzie zarówno suma opadów, jak i średnia temperatura, w dodatku we wszystkich regionach Polski. Zapowiada się więc ciepły miesiąc, z dużą ilością deszczowych dni.

O tym, że wiosna najpewniej będzie cieplejsza niż zwykle, mogą też świadczyć prognozy na maj. W tym miesiącu temperatury w całej Polsce będą wyższe od średniej wieloletniej. Inaczej będzie w kwestii opadów, które we wszystkich miejscach kraju powinny zmieścić się w majowej normie.

Czerwiec z powrotem w normie
Po intensywnej wiośnie i bardzo ciepłych miesiącach pojawia się pewna szansa na powrót do normalności. Czerwiec zapowiada się na pierwszy w tym zestawieniu miesiąc, w którym zarówno temperatura, jak i suma opadów będzie typowa dla tego okresu.

Jeśli potwierdzą się najnowsze modele, to wówczas będziemy mieć do czynienia z "tradycyjną" dla czerwca pogodą, z większą ilością słońca, ale też przelotnymi deszczami i lokalnymi burzami.
Chociaż specjaliści dysponują coraz lepszą technologią, prognoza długoterminowa wciąż obarczona jest bardzo dużym ryzykiem błędu. Tego typu modele warto więc traktować jako orientacyjne. Kolejne prognozy mogą się różnić od obecnych, a najlepiej sprawdzają się te krótkoterminowe, na okres nie dłuższy niż około 7 dni.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!