Wyroki Trybunału nie będą publikowane. Adam Bodnar zabrał głos
Rada Ministrów cały czas liczy, że uda nam się doprowadzić do odbudowy niezależnego Trybunału Konstytucyjnego - powiedział minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Polityk potwierdził, że zgodnie z uchwałą rządu, wyroki TK, jako "organu nieuprawnionego" nie będą publikowane. Równocześnie minister uznał opinię Komisji Weneckiej ws. zakończenia kadencji sędziów Trybunału za "wytyczną kierunkową".
- Rada Ministrów potwierdziła dotychczasowe stanowisko o tym, że wyroki Trybunału Konstytucyjnego jako organu, który nie spełnia kryteriów sądu konstytucyjnego, nie będą w dalszym ciągu publikowane - powiedział w czwartek minister sprawiedliwości Adam Bodnar, mówiąc o środowej uchwale rządu.
- Rada Ministrów cały czas liczy, że uda nam się i doprowadzimy do odbudowy niezależnego Trybunału Konstytucyjnego - zaznaczył Bodnar.
Trybunał Konstytucyjny. Stanowisko rządu: Ogłaszanie rozstrzygnięć może utrwalić kryzys
W środę rząd, "mając na względzie potrzebę usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego", przyjął uchwałę w sprawie "przeciwdziałania negatywnym skutkom kryzysu konstytucyjnego w obszarze sądownictwa".
Jak wskazano w uchwale, "Rada Ministrów wyraża stanowisko, zgodnie z którym ogłaszanie w dziennikach urzędowych rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego mogłoby doprowadzić do utrwalenia stanu kryzysu praworządności". "Wobec tego Rada Ministrów uznaje, że nie jest dopuszczalne ogłaszanie dokumentów, które zostały wydane przez organ nieuprawniony" - podkreślono w uchwale.
Adam Bodnar: Opinia Komisji Weneckiej to "wytyczna kierunkowa"
Adam Bodnar oznajmił także, że jeśli chodzi o opinię Komisji Weneckiej ws. projektowanych przepisów o TK, to ta opinia jest traktowana jako pewna wytyczna kierunkowa co do legislacji. - Natomiast to, czym jesteśmy związani, to uchwała Sejmu RP z 6 marca br. i to było głównym punktem wyjścia jeśli chodzi o środową uchwałę Rady Ministrów - skomentował w czwartek Bodnar.
Niedawno Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, oceniła w swojej opinii, że zakończenie kadencji wszystkich obecnych sędziów polskiego TK byłoby niezgodne z europejskimi standardami. Według Komisji kroki, na które zdecydują się polskie władze, muszą być zgodne z zasadą nieusuwalności prawidłowo powołanych sędziów.
- W ten sposób ponownie stanęliśmy po stronie demokracji, praworządności, wartości europejskich i praw obywatelskich. Przede wszystkim jednak cały czas bronimy Konstytucji RP jako fundamentu naszej państwowości - tak w środę wieczorem na na platformie X Bodnar skomentował uchwałę rządu.
Bodnar podkreślił, że nie ma zgody na funkcjonowanie organów państwa, które zostały powołane i obsadzone "z pogwałceniem fundamentalnych zasad ustrojowych III Rzeczypospolitej". Dodał, że konstytucja oraz orzeczenia europejskich trybunałów są "gwarantem naszej wolności i drogowskazem, jakim należy się kierować na drodze do powrotu rządów prawa w naszym kraju".
Trybunał Konstytucyjny "niezdolny do wykonywania zadań"
Stan sądownictwa, określany jako "kryzys praworządności", wymaga systemowego rozwiązania i podjęcia działań naprawczych - głosi uchwała rządu. Wskazano, że akty KRS i SN w składach po 2017 r. i ogłaszane w dziennikach urzędowych powinny mieć odpowiednią adnotację.
W uchwale przywołano szereg orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z lat 2021-2024 i dotyczących polskiego wymiaru sprawiedliwości. Przywołano w niej jednocześnie uchwały Sejmu z grudnia ub.r. i marca 2024 r. odnoszące się zarówno do obecnej KRS, jak i do TK.
"Zmiany w ustroju sądownictwa zainicjowane w 2015 r. miały na celu osłabienie niezawisłości sędziowskiej. W wyniku kolejnych działań organów władzy, począwszy od poważnych nieprawidłowości w wyborze sędziów TK w grudniu 2015 r., poprzez reorganizację KRS i utworzenie nowych izb w SN, sądownictwo zostało narażone na nieuprawnioną ingerencję władzy wykonawczej i ustawodawczej. Tym samym konstytucyjne gwarancje niezależności sądownictwa uległy osłabieniu" - oceniono w uchwale.
Odnosząc się do TK, rząd uznał, że Trybunał "w aktualnym składzie jest niezdolny do wykonywania zadań określonych w art. 188 i art. 189 Konstytucji RP". "Rada Ministrów uznaje za zasadne konsekwentne podejmowanie działań naprawczych służących przywróceniu funkcjonowania sądownictwa konstytucyjnego, zgodnego z konstytucyjnym standardem" - czytamy w uchwale.
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
PAP/INTERIA.PL