Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Wyroki Trybunału nie będą publikowane. Adam Bodnar zabrał głos

Rada Ministrów cały czas liczy, że uda nam się doprowadzić do odbudowy niezależnego Trybunału Konstytucyjnego - powiedział minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Polityk potwierdził, że zgodnie z uchwałą rządu, wyroki TK, jako "organu nieuprawnionego" nie będą publikowane. Równocześnie minister uznał opinię Komisji Weneckiej ws. zakończenia kadencji sędziów Trybunału za "wytyczną kierunkową".

Adam Bodnar podczas konferencji "Priorytety polskiej prezydencji w obszarze wymiaru sprawiedliwosci"
Adam Bodnar podczas konferencji "Priorytety polskiej prezydencji w obszarze wymiaru sprawiedliwosci"/Marysia Zawada/REPORTER/East News

- Rada Ministrów potwierdziła dotychczasowe stanowisko o tym, że wyroki Trybunału Konstytucyjnego jako organu, który nie spełnia kryteriów sądu konstytucyjnego, nie będą w dalszym ciągu publikowane - powiedział w czwartek minister sprawiedliwości Adam Bodnar, mówiąc o środowej uchwale rządu.

- Rada Ministrów cały czas liczy, że uda nam się i doprowadzimy do odbudowy niezależnego Trybunału Konstytucyjnego - zaznaczył Bodnar.

Trybunał Konstytucyjny. Stanowisko rządu: Ogłaszanie rozstrzygnięć może utrwalić kryzys

W środę rząd, "mając na względzie potrzebę usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego", przyjął uchwałę w sprawie "przeciwdziałania negatywnym skutkom kryzysu konstytucyjnego w obszarze sądownictwa".

Jak wskazano w uchwale, "Rada Ministrów wyraża stanowisko, zgodnie z którym ogłaszanie w dziennikach urzędowych rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego mogłoby doprowadzić do utrwalenia stanu kryzysu praworządności". "Wobec tego Rada Ministrów uznaje, że nie jest dopuszczalne ogłaszanie dokumentów, które zostały wydane przez organ nieuprawniony" - podkreślono w uchwale.

Adam Bodnar: Opinia Komisji Weneckiej to "wytyczna kierunkowa"

Adam Bodnar oznajmił także, że jeśli chodzi o opinię Komisji Weneckiej ws. projektowanych przepisów o TK, to ta opinia jest traktowana jako pewna wytyczna kierunkowa co do legislacji. - Natomiast to, czym jesteśmy związani, to uchwała Sejmu RP z 6 marca br. i to było głównym punktem wyjścia jeśli chodzi o środową uchwałę Rady Ministrów - skomentował w czwartek Bodnar.

Niedawno Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, oceniła w swojej opinii, że zakończenie kadencji wszystkich obecnych sędziów polskiego TK byłoby niezgodne z europejskimi standardami. Według Komisji kroki, na które zdecydują się polskie władze, muszą być zgodne z zasadą nieusuwalności prawidłowo powołanych sędziów.

- W ten sposób ponownie stanęliśmy po stronie demokracji, praworządności, wartości europejskich i praw obywatelskich. Przede wszystkim jednak cały czas bronimy Konstytucji RP jako fundamentu naszej państwowości - tak w środę wieczorem na na platformie X Bodnar skomentował uchwałę rządu.

Bodnar podkreślił, że nie ma zgody na funkcjonowanie organów państwa, które zostały powołane i obsadzone "z pogwałceniem fundamentalnych zasad ustrojowych III Rzeczypospolitej". Dodał, że konstytucja oraz orzeczenia europejskich trybunałów są "gwarantem naszej wolności i drogowskazem, jakim należy się kierować na drodze do powrotu rządów prawa w naszym kraju".

Trybunał Konstytucyjny "niezdolny do wykonywania zadań"

Stan sądownictwa, określany jako "kryzys praworządności", wymaga systemowego rozwiązania i podjęcia działań naprawczych - głosi uchwała rządu. Wskazano, że akty KRS i SN w składach po 2017 r. i ogłaszane w dziennikach urzędowych powinny mieć odpowiednią adnotację.

W uchwale przywołano szereg orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z lat 2021-2024 i dotyczących polskiego wymiaru sprawiedliwości. Przywołano w niej jednocześnie uchwały Sejmu z grudnia ub.r. i marca 2024 r. odnoszące się zarówno do obecnej KRS, jak i do TK.

"Zmiany w ustroju sądownictwa zainicjowane w 2015 r. miały na celu osłabienie niezawisłości sędziowskiej. W wyniku kolejnych działań organów władzy, począwszy od poważnych nieprawidłowości w wyborze sędziów TK w grudniu 2015 r., poprzez reorganizację KRS i utworzenie nowych izb w SN, sądownictwo zostało narażone na nieuprawnioną ingerencję władzy wykonawczej i ustawodawczej. Tym samym konstytucyjne gwarancje niezależności sądownictwa uległy osłabieniu" - oceniono w uchwale.

Odnosząc się do TK, rząd uznał, że Trybunał "w aktualnym składzie jest niezdolny do wykonywania zadań określonych w art. 188 i art. 189 Konstytucji RP". "Rada Ministrów uznaje za zasadne konsekwentne podejmowanie działań naprawczych służących przywróceniu funkcjonowania sądownictwa konstytucyjnego, zgodnego z konstytucyjnym standardem" - czytamy w uchwale. 

---- 

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły! 

Czy Polacy chcą Wigilii wolnej od pracy?/interia/INTERIA.PL

PAP/INTERIA.PL

Zobacz także