Reklama

Reklama

Wszystkich Świętych będzie bardzo drogie. Ceny w górę o kilkadziesiąt procent

Ceny wiązanek na Wszystkich Świętych drastycznie podskoczyły. W tym roku trzeba za nie zapłacić nawet o kilkadziesiąt procent więcej niż w 2021. To efekt podwyżek cen prądu i gazu, co przekłada się na wyższe koszty produkcji. Więcej kosztują też plastikowe opakowania, w których sprzedaje się kwiaty. Lepiej nie czekać z zakupami, bo tuż przed 1 listopada może być jeszcze drożej.

Wiązanki na cmentarz - ceny wzrosły

Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) i Dzień Zaduszny (2 listopada) to bardzo ważne święta w kalendarzu Polaków. Zgodnie z tradycją udajemy się w te dni na cmentarze, by odwiedzić groby naszych bliskich, które często też ładnie przystrajamy. Na grobach pojawiają się masowo znicze i wiązanki. Najpopularniejsze kwiaty żywe to chryzantemy, które dobrze znoszą niskie temperatury i można je znaleźć w wielu różnych kolorach. 

W tym roku Polacy muszą się przygotować na większe wydatki przy uroczystości Wszystkich Świętych. Wzrosły nie tylko ceny zniczy, ale i ceny wiązanek. Więcej trzeba zapłacić również za żywe kwiaty - zarówno chryzantemy, jak i wrzosy czy wrzośce. Podwyżki sięgają kilkudziesięciu procent. Wszystko przez wzrost kosztów produkcji i transportu. Najwyższe ceny możemy zaobserwować przy cmentarzach, ale konkretne kwoty zależą w dużej mierze od miejsca i rodzaju wybranej kompozycji kwiatowej.

Reklama

Ceny wiązanek na Wszystkich Świętych 2022

Wiązanki na Wszystkich Świętych nigdy nie należały do szczególnie tanich, jednak teraz można zauważyć kolejny wzrost cen. W roku 2021 ceny chryzantem wahały się od 15 do około 50 złotych, co było uzależnione od wielkości doniczki i samych kwiatów. Obecnie drobnokwiatowe chryzantemy na straganach kosztują średnio 25-30 złotych, a chryzantemy wielkokwiatowe są droższe. Jeszcze kilka lat temu stawki były niższe o kilkanaście złotych. Prywatni sprzedawcy na szczęście oferują korzystniejsze ceny.

Jeśli chodzi o wiązanki na cmentarz, za te mniejsze i prostsze trzeba zapłacić około 30 złotych. Koszty oczywiście rosną, jeśli ktoś pragnie kupić wersję bardziej okazałą i oryginalną. Zazwyczaj te duże wiązanki kosztują ponad 100 złotych, a w niektórych przypadkach nawet 200 złotych.

Wiązanki na grób - jakie wybrać?

Producenci oferują różnego rodzaju wiązanki na groby - niektóre bardzo wymyślne i oryginalne. Nowoczesna wiązanka na cmentarz może wykorzystywać kojarzące się z uroczystością Wszystkich Świętych chryzantemy, ale mogą się w niej pojawić w zasadzie dowolne kwiaty. 

Wspaniale się prezentują między innymi sztuczne storczyki, ale też bardzo uniwersalne róże. Polacy chętnie stawiają na grobach również wrzosy i wrzośce.

Popularnym trendem jest zdobienie grobów stroikami, które wykorzystują barwy przypisane jesieni - kolor żółty, czerwony czy pomarańczowy. 

W sklepach pojawiły się też dekoracyjne wianki. Przygotowane ze sztucznych kwiatów wianki to bardzo gustowna dekoracja grobu - w wianku możemy umieścić większy znicz, który uzupełni kompozycję. 

Czytaj też:

Ważna wiadomość dla rolników. Chodzi o setki milionów złotych

Podwyżki na Wszystkich Świętych. Znicze i kwiaty będą dużo droższe 

Zobaczyła cenę znicza. "189 zł?! Czy to jest zrobione ze złota"?! 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy