Wrota sztormowe się zatrzasnęły. Ogłoszono czerwony alert
Groźna sytuacja w Polsce. Groźba podtopień jest realna. Na rzece Tudze zamknęły się wrota sztormowe. W wielu miejscach kraju może dojść do przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych. Wydano alerty drugiego i trzeciego stopnia. Dowiedz się, gdzie może być szczególnie niebezpiecznie.

Z powodu ulewnych deszczów rośnie poziom wody w wielu miejscach kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał wiele ostrzeżeń hydrologicznych drugiego i trzeciego stopnia z powodu prognozowanego wezbrania i przekroczenia stanów ostrzegawczych. Alerty dotyczą nie tylko rzek, lecz również wybrzeża Bałtyku.
Ta apka mówi, kiedy spadnie deszcz - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store
Wrota sztormowe zadziałały
Trwające ocieplenie i liczne opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem sprawiły, że sytuacja na rzekach robi się coraz trudniejsza. Rosnący poziom wód spowodował przekroczenie stanów alarmowych między innymi w Sobieszewie na Martwej Wiśle.
W ciągu dnia może do tego dojść również w innych miejscach. IMGW ostrzega, że w miarę spływania wód opadowych w zlewni Pilicy przewidywany jest dalszy wzrost poziomu wody z przekroczeniem stanu alarmowego w Białobrzegach.
W Jezioranach na Warmii woda wdarła się do zrewitalizowanego parku. Jak poinformowała miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna, podmyta został ścieżka oraz korzenie drzew. Istnieje groźba upadku drzew, więc należy w tym miejscu zachować szczególną ostrożność.
W poniedziałek rosnący poziom wód doprowadził do automatycznego zamknięcia wrót sztormowych na rzece Tudze, na terenie Żuław Wiślanych. Wrota chronią obszar o powierzchni ponad 100 km kwadratowych, w tym Nowy Dwór Gdański. Na chronionych terenach mieszka łącznie około 18 tys. osób. Budowę wrót ukończono na jesieni 2022 roku.
W gminie Mstów doszło do przekroczenia stanu alarmowego na rzece Warta. Obowiązuje on do odwołania. W miejscowości Narewka w województwie podlaskim zalane są bezpośrednie tereny rzeki Narewka, w tym między innymi plac zabaw.
Alerty IMGW: Możliwe podtopienia w wielu miejscach
Niebezpieczna sytuacja panuje w wielu województwach. Czerwony, trzeci stopień ostrzeżenia hydrologicznego wydano dla następujących województw:
- pomorskiego (zlewnie: Reda, Łeba od źródła do ujścia);
- warmińsko-mazurskiego (zlewnie: Wąska, Pasłęka od Wałszy od ujścia, Dolna Łyna, Węgorapa);
- podlaskiego (zlewnie: Biebrza, Supraśl);
- mazowieckiego (zlewnia: Pilica do zb. Sulejów);
- wielkopolskiego (zlewnia: Łużyce);
- opolskiego (zlewnie: Stobrawa, Widawa, Odra od ujścia Nysy Klodzkiej do ujścia Widawy);
- dolnośląskiego (zlewnie: Widawa, Orla, Barycz bez Orli i Polskiego Rowu);
- wielkopolskiego (zlewnie: Barycz bez Orli i Polskiego Rowu, Orla).
Na tych terenach mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze, a miejscami również stany alarmowe.
Alerty drugiego stopnia w całej Polsce
Oprócz alertów trzeciego stopnia obowiązują również ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. Dotyczą one nie tylko rzek, lecz również wschodniego wybrzeża Bałtyku. Oprócz tego wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych może wystąpić w poniższych województwach:
- pomorskie (zlewnie: Wieprza od źródła do Bystrzenicy, Słupia od Skotawy do ujścia, Wierzyca od Bożegopola Szlacheckiego do ujścia, Wierzyca od źródła do Bożegopola Szlacheckiego, Zlewnia Zalewu Wiślanego do Nogatu);
- zachodniopomorskie (zlewnie: Parsęta od źródła do Radew, Parsęta od Radew do ujścia, Zalew Szczeciński);
- podlaskie (zlewnie: Pisa, Niemen, Górna Narew, Nurzec, Środkowa Narew);
- mazowieckie (zlewnie: Dolna Narew, Wkra, Bzura);
- lubelskie (zlewnie: odcinek Bugu do ujścia Uherki, Tanew);
- podkarpackie (zlewnie: Tanew, Lubaczówka, San od ujścia Wiaru do ujścia Wisłoka (część prawobrzeżna), Szkło, Wisznia);
- świętokrzyskie (zlewnie: Łagowianka (Łagowica), Czarna wraz ze zb. Chańcza, Czarna Nida, Kamienna wraz ze zb. Brody Iłżeckie, Bobrza, Nida (Biała Nida) do ujścia Czarnej Nidy, Wierna Rzeka);
- łódzkie (zlewnia Warta górna od Liswarty do Widawki);
- śląskie (zlewnie: Przemsza od zb. Przeczyce do ujścia Brynicy, Brynica od zb. Kozłowa Góra do ujścia, Mała Panew);
- opolskie (zlewnia Mała Panew);
- dolnośląskie (zlewnie: Odra od Ścinawy do Głogowa, Kaczawa od Dunina (bez górnej Skorej) do ujścia, Bóbr od Bobrzycy do ujścia (bez Kwisy i Czernej Wielkiej), Czerna Wielka);
- lubuskie (zlewnie: Bóbr od Bobrzycy do ujścia (bez Kwisy i Czernej Wielkiej), Nysa Łużycka od Zgorzelca do ujścia).
IMGW prognozuje, że w czwartek lokalnie będzie deszcz lub deszcz ze śniegiem. Miejscami suma opadów może sięgnąć 10 mm.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!