Wiemy, kiedy wróci letnia temperatura. Synoptyk IMGW wskazuje konkretny termin

Dawid Serafin

Dawid Serafin

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
959
Udostępnij

Przez ostatnie dni przez Polskę przetoczyły się nawałnice i ulewy, a temperatura gwałtownie spadła. Po pochmurnych, wietrznych i chłodniejszych dniach w najbliższych dniach temperatura wzrośnie, a na niebie zagości słońce. - W tej chwili może jeszcze ciężko uwierzyć, ale w najbliższych dniach będzie następować stopniowa poprawa pogody. Końcówka tygodnia powinna być już bardzo letnia, szczególnie w centralnej i południowej Polsce - mówi w rozmowie z Interią Grażyna Dąbrowska, synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wiemy, kiedy wróci letnia temperatura
Wiemy, kiedy wróci letnia temperaturaMarcin Nowak, IMGWEast News

- Warunki geograficzne, jakie mamy, powodują, że pogoda u nas dość często i gwałtownie się zmienia. Te intensywne zjawiska, z którymi mieliśmy do czynienia w miniony weekend, już odchodzą - mówi Dąbrowska.

Pogoda na najbliższe dni. We wtorek więcej słońca i przelotny deszcz

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnejwtorek przyniesie więcej słońca, choć w całym kraju miejscami spodziewać się możemy przelotnego deszczu, a na południu, północnym zachodzie i Pomorzu również burz. Najwięcej deszczu, około 15 mm, spaść może punktowo na południu kraju. Wysoko w Tatrach w dalszym ciągu padać może deszcz ze śniegiem oraz śnieg. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 18 stopni Celsjusza do 20 stopni, tylko na Podhalu około 15 stopni.

- Niż, który przyniósł nam tę weekendową pogodę, przesunął się nad Skandynawię, ale nadal na północy kraju będzie oddziaływał na pogodę. Wyrażać się to będzie w silnym i porywistym wietrze w strefie nadmorskiej. Na tamtych terenach oczywiście będą występować przelotne opady i burze - wyjaśnia synoptyk IMGW.

Niestety temperaturę odczuwalną obniżał będzie umiarkowany, a okresami też dość silny i porywisty wiatr. Na przeważającym obszarze kraju w porywach osiągał on będzie do 65 km/h, na Pomorzu do 80 km/h, natomiast najsilniej nadał będzie wiało nad morzem, nawet do 100-110 km/h. Silniejsze porywy wiatru prognozowane są też w górach - w Tatrach do 65 km/h, w Sudetach do 90 km/h. Wieczorem i w nocy wiatr będzie stopniowo słabł.

Z tego powodu IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla terenów znajdujących się na północy kraju. Obowiązują one do wtorku m.in. w Koszalinie, Elblągu, Słupsku czy Szczecinie.

W środę temperatury zaczną rosnąć

- To już będą ostatnie takie zawirowania związane z tymi weekendowymi zjawiskami. Od wtorku pojawi się więcej słońca, a temperatura będzie rosnąć. Wiatr będzie już słabszy, choć w terenach nadmorskich jeszcze odczuwalny - wyjaśnia ekspert z IMGW.

Temperatura maksymalna wyniesie od 19-20 stopni na północy do 22 stopni na południowym wschodzie, tylko nad morzem i na Podhalu będzie nieco chłodniej, od 16 do 17 stopni Celsjusza.

Czwartek to znów zmienna pogoda z przelotnymi opadami deszczu, głównie na północy, wschodzie i południowym wschodzie, natomiast najwięcej słońca prognozujemy na zachodzie Polski. W najcieplejszym momencie dnia na termometrach od 19 do 21 stopni, tylko nad morzem około 17 stopni. Nad morzem w dalszym ciągu wiatr nieco silniejszy, w porywach osiągać może do 50 km/h.

W piątek dalsza poprawa pogody. W weekend letnie temperatury

W piątek przeważać będzie zachmurzenie małe i umiarkowane, a przelotny deszczu padać może tylko na wschodzie. Stopniowo będzie robić się cieplej, temperatura maksymalna wyniesie od 19 stopni na północnym wschodzie i nad morzem do 24 stopni na południowym zachodzie. Wiatr już będzie słaby, z kierunków północnych.

- Jeśli prognozy się sprawdzą, to letnie temperatury powrócą już w najbliższy weekend. Cały czas oczywiście miejscami będą występować opady deszczu i burze, ale nie będą one tak intensywne, jak te z minionego weekendu - mówi Dąbrowska.

Najcieplej w weekend będzie na południowym zachodzie, gdzie na termometrach zobaczyć możemy 26 stopni Celsjusza, najchłodniej natomiast na północy Polski, od 19 do 20 stopni. Wiatr będzie słaby, z południa oraz z zachodu.

Ostrzeżenie przed podtopieniami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał także ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia związane z niebezpiecznym stanem wód. Dotyczą one przede wszystkim południa Małopolski. Chodzi m.in. o powiat tatrzański, suski, myślenicki, nowosądecki czy gorlicki.

Pierwszy stopień zagrożenia obowiązuje także w woj. śląskim w okolicach Bielska-Białej. Ogłoszenia drugiego stopnia obowiązuje w okolicach Wałbrzycha i Jeleniej Góry. Trzeci stopień zagrożenia dotyczy terenów znajdujących się w pobliżu rzeki Ślęzy.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Amerykańska aleja tornad. Reportaż Interii
      Amerykańska aleja tornad. Reportaż InteriiInteria.plINTERIA.PL
      zdjęcie
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      604
      Super
      relevant
      159
      Hahaha
      haha
      70
      Szok
      shock
      48
      Smutny
      sad
      44
      Zły
      angry
      34
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      959
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na