Wiemy, kiedy i gdzie zaatakuje zima. Mamy niewiele czasu
Szykuje się ciężki tydzień, w którym z wizytą do Polski wpadnie zima. Musimy się przygotować już nie tylko na silny wiatr i sporo deszczu, lecz również na mocne opady śniegu, szczególnie na Pomorzu. Zrobi się też naprawdę zimno. W drugiej połowie tygodnia temperatury w ciągu dnia wyniosą około zera. Noce coraz częściej będą mroźne.
Pogoda w najbliższych dniach już nie będzie tak spokojna jak wcześniej. W tej części Europy będą dominować głębokie niże, a przez Polskę przejdą fronty atmosferyczne - prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Będzie znacznie więcej deszczu ze śniegiem i śniegu, już nie tylko w górach.
Ta apka mówi, kiedy spadnie deszcz - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store
Śniegu coraz więcej
Poniedziałek będzie wietrzny na północy i południu - miejscami podmuchy w porywach osiągną prędkość 80-90 km/h. Będzie to również dzień z większymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i lokalnie słabego śniegu w północnej i południowej części kraju.
W nocy z poniedziałku na wtorek zrobi się mroźnie, z temperaturami od -2 do 1 st. C. Na Podhalu może być do -4 stopni. To zapowiedź kolejnego nieprzyjemnego dnia.
Pogoda jesienna, z zimowym akcentem
Wtorek będzie pochmurny, z opadami deszczu w niemal całej Polsce. Jednak w górach i na północy kraju opady okresowo przejdą w deszcz ze śniegiem i śnieg - prognozuje IMGW.
Bardzo ciężka sytuacja może panować na Pomorzu, gdzie możemy mieć do czynienia ze śnieżycami, a przynajmniej ciężkimi opadami deszczu ze śniegiem, podczas których widzialność może być bardzo ograniczona.
Przyczyni się do tego silny wiatr, wiejący w porywach do 80 km/h. Tak samo mocno może wiać na terenach podgórskich, a wysoko w górach porywy mogą osiągać nawet 110 km/h.
Wciąż jednak będzie jeszcze w miarę ciepło, z temperaturami od 6 do 9 stopni Celsjusza. Jedynie na północnym wschodzie w ciągu dnia nie będzie więcej niż 4 stopnie.
Pogorszenie w połowie tygodnia
Środa też będzie pochmurna i wietrzna, choć w środę porywy nad morzem nie powinny już przekraczać 60 km/h.
W dalszym ciągu jednak na Pomorzu oraz w górach oprócz deszczu ze śniegiem może też padać śnieg. Wciąż temperatury będą jednak dodatnie i wyniosą od 3 do 5 st. C, a na najcieplejszym wschodzie od 6 do 9 stopni.
Kolejny dzień przyniesie jednak wyraźne ochłodzenie, które wraz z ciągłymi opadami śniegu sprawi, że poczujemy prawdziwe dotknięcie zimy.
Czwartek będzie pochmurny, z przejaśnieniami głównie na wschodzie. Mieszkańcy zachodu muszą się jednak liczyć z przelotnymi opadami śniegu lub śniegu z deszczem. Wiatr osłabnie, choć na nad morzem w porywach wciąż może wiać do 55 km/h.
Zrobi się zimno. W większości Polski będzie od 0 do 3 stopni Celsjusza. Tylko nad samym morzem będzie około 5 st. C. W nocy z czwartku na piątek będzie już mroźnie, z temperaturami od -3 st. C do zera w większości kraju. Na Podkarpaciu mróz wyniesie od -7 do -5 stopni. Powyżej zera będzie tylko na Wybrzeżu (około 2 st. C).
Pogoda bardziej zimowa
Pod koniec tygodnia aura w wielu miejscach będzie bardziej typowa dla zimy niż jesieni. W piątek w większości kraju będzie słabo padać śnieg, a miejscami deszcz ze śniegiem.
Wciąż będzie zimno: przeważnie od 0 do 3 stopni, a na terenach podgórskich Karpat w ciągu dnia mróz do -2 st. C. W nocy w całym kraju będzie od -2 do 0 st. C.
Sobota przyniesie większe przejaśnienia i rozpogodzenia, choć w centrum i na wschodzie będzie dużo chmur. Lokalnie, głównie w północnej połowie Polski możliwe będą słabe, przelotne opady śniegu. Nad Bałtykiem może padać deszcz.
Zrobi się nieco cieplej i w ciągu dnia termometry pokażą od 1 do 4 stopni Celsjusza.
W niedzielę natomiast pogoda się uspokoi i w większości kraju nie powinno już padać. Deszcz i deszcz ze śniegiem może padać głównie na Śląsku i w Małopolsce. Lokalnie mogą to być marznące opady powodujące gołoledź. Termometry w ciągu dnia pokażą od zera do 3 stopni, a w nocy od -2 st. C do zera.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!