Reklama

Waldemar Buda ministrem rozwoju i technologii

Prezydent Andrzej Duda powołał Waldemara Budę na ministra rozwoju i technologii. Buda zastąpi na tym stanowisku Piotra Nowaka. - Gratuluję tej nominacji i dziękuję za jej przyjęcie - powiedział prezydent.

Waldemar Buda, nowy szef resortu rozwoju, był dotąd wiceministrem funduszy i polityki regionalnej.

- Od 2015 r. do czasu pandemii żyliśmy w spokojnym i rozwijającym się w świecie. Dziś jest już znacznie trudniej - skutki pandemii, wojna, wzrost cen, który odbija się na naszym rynku. Dziękuję za podjęcie się prowadzenia ministerstwa rozwoju i technologii - powiedział prezydent Andrzej Duda, wręczając nominację Waldemarowi Budzie.

Waldemar Buda. Kim jest?

Nowy minister rozwoju i technologii Waldemar Buda od listopada 2019 r. sprawował funkcję wiceministra funduszy i polityki regionalnej. Wcześniej, od czerwca 2019 r., pełnił funkcję wiceministra w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Od lipca 2019 r. Buda jest również pełnomocnikiem rządu do spraw partnerstwa publiczno-prywatnego.

Reklama

Buda ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego - wskazano na stronach gov.pl. W latach 2007-2011 odbył aplikację radcowską. W 2011 roku uzyskał uprawnienia radcy prawnego i otworzył kancelarię radcowską. Od 2011 roku jako radca prawny pracował w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - agencji płatniczej środków Europejskiego Funduszu Rolnego.

"W 2015 działał w biurze pomocy prawnej kandydata na prezydenta RP Andrzeja Dudy" - przekazano. Zwrócono uwagę, że w wyborach parlamentarnych w 2015 r. Buda został wybrany na posła na Sejm RP. "Jako poseł zajął się zagadnieniami dotyczącymi praw lokatorów i ochroną praw spółdzielców" - poinformowano. Współtworzył także ustawę dotyczącą komorników sądowych oraz uczestniczył w pracach nad zmianami w Kodeksie Postępowania Cywilnego - dodano.

Buda jest żonaty, ma dwoje dzieci, jego pasją jest bieganie.

Waldemar Buda zastąpi Piotra Nowaka

Z dniem 7 kwietnia 2022 roku funkcję ministra rozwoju i technologii przestał pełnić minister Piotr Nowak. W czwartek prezydent Andrzej Duda wręczył mu akt odwołania.

Decyzję o zdymisjonowaniu Piotra Nowaka ogłosił premier Mateusz Morawiecki 24 marca 2022. Jak powiedział wówczas,  "wyczerpała się formułą współpracy" z ministrem Nowakiem.

Piotr Nowak pełnił funkcję ministra rozwoju i technologii od października 2021 r. W latach 2015-2020 był wiceministrem finansów, a od stycznia 2021 doradcą szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie oraz wicedyrektorem Departamentu Polityki Monetarnej i Rynków Kapitałowych MFW. 


INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Waldemar Buda

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy