Tyle zapłacisz za prąd. Nowe stawki zaczną obowiązywać już niedługo
We wtorek 11 października rząd poinformował o nowych cenach maksymalnych za prąd. Wiadomo już, że za kilka tygodni w Polsce zmienią się stawki energii elektrycznej. Od kiedy maksymalne ceny prądu zaczną obowiązywać, na jakim poziomie i kogo obejmą limity? Poznajcie wszystkie najważniejsze szczegóły na temat maksymalnych cen prądu 2023.

Zamrożenie cen prądu zostało oficjalnie potwierdzone przez premiera Mateusza Morawieckiego podczas wtorkowej konferencji prasowej. Poinformował on, że maksymalne ceny prądu dla odbiorców energii elektrycznej wejdą w życie pod koniec 2022 roku.
Wyjaśniamy więc, od kiedy dokładnie i na jakich zasadach będą obowiązywać nowe limity zużycia energii elektrycznej. Tych, którzy nie są pewni, kto najbardziej skorzysta z nowego rozwiązania, uświadamiamy natomiast, dla kogo tak naprawdę wprowadzono maksymalne ceny prądu.
Spis treści:
Maksymalne ceny prądu. Od kiedy?
Zgodnie z projektem ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej i wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku ceny maksymalne za prąd staną się faktem już za kilka tygodni. Nowa stawka dla odbiorców wejdzie w życie w dniu 1 grudnia i będzie aktualna przez cały kolejny rok kalendarzowy.
Maksymalne ceny prądu 2023. Wiadomo już, ile wyniosą
W projekcie ustawy zapisano, jaka będzie maksymalna cena prądu dla odbiorców wrażliwych i wielu polskich przedsiębiorstw, których obejmie wsparcie rządu.
- Koszt zużycia energii elektrycznych dla mikro, małych, a także średnich firm ma utrzymywać się na poziomie 785 zł za MWh.
- W przypadku gospodarstw domowych cena maksymalna prądu po przekroczeniu limitów: 2/2,6/3 MWh będzie natomiast wynosić - 699 zł/MWh.
Jakie limity zużycia energii elektrycznej w 2023 roku?
A o jakie limity chodzi? Przypominamy, że pod koniec września Sejm uchwalił również ustawę gwarantującą gospodarstwom domowym zamrożenie cen prądu na poziomie z 2022 roku do określonego pułapu.

Warunkiem jest tutaj jednak nieprzekroczenie limitu zużycia energii elektrycznej na poziomie:
- do 2 MWh/ rok - dla standardowego gospodarstwa domowego,
- do 2,6 MWh dla gospodarstwa domowego z osobami z niepełnosprawnościami
- do 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.
Dla kogo ceny maksymalne prądu 2023? Rząd chce pomóc przedsiębiorcom
Na stronach GOV-u widnieje informacja, że cena maksymalna prądu (699 zł/MWh) będzie stosowana przez dostawców przy rozliczeniach z gospodarstwami domowymi po przekroczeniu wyżej wymienionych limitów zużycia energii elektrycznej.
Zamrożona stawka (785 zł za MWh) będzie obowiązywać natomiast dla rozliczeń opłat za prąd z pozostałymi podmiotami, czyli:
- podmiotami użyteczności publicznej – w przypadku poboru nie większego niż 90% średniego zużycia energii podmiotu;
- sektorem małych i średnich przedsiębiorców – w przypadku poboru nie większego niż 90% średniego zużycia energii podmiotu.
Rządowe wsparcie obejmie m.in. takie podmioty użyteczności publicznej, które wykorzystują energię na potrzeby swojej podstawowej działalności. Będą to m.in. szpitale i przychodnie, ochotnicze straże pożarne, ośrodki pomocy społecznej, szkoły, przedszkola i kluby dziecięce, kościoły i inne związki wyznaniowe, rodzinne domy pomocy, spółdzielnie socjalne, noclegownie i ogrzewalnie.
Czytaj również:
Zobacz także: