Reklama

Te osoby mogą liczyć na podwyżki pensji w 2023 roku. I to dwa razy

Na przyszły rok rząd zapowiedział aż dwie podwyżki płacy minimalnej. Jedna z nich ma nastąpić w styczniu, natomiast druga w lipcu 2023 r. To wyjątkowa sytuacja na przestrzeni ostatnich lat, która ma być odpowiedzią na wysoką inflację, a co za tym idzie szybko rosnące koszty życia. Ile wyniesie najniższa krajowa 2023?

Jak podaje GUS, co piąty pracownik w Polsce otrzymuje najniższe gwarantowane wynagrodzenie. Obecnie płaca minimalna wynosi 3 010 zł brutto, czyli  2 363,56 zł na rękę. Jest to o ponad 300 zł więcej niż w ubiegłym roku kalendarzowym. 

Od stycznia czekają nas jednak podwyżki najniższego wynagrodzenia, zarówno dla osób zatrudnionych na umowie o pracę, jak i umowie zleceniu. 

Płaca minimalna 2023 - ile wyniesie?

Z zapowiedzi rządu wynika, że w przyszłym roku najniższa krajowa zostanie podniesiona dwukrotnie. Pierwsza podwyżka zaplanowana jest już na styczeń - płaca minimalna wzrośnie wtedy do kwoty 3 490 zł brutto. 

Reklama

Kolejna natomiast będzie miała miejsce w lipcu - najniższa krajowa zostanie podniesiona do 3600 zł. Oznacza to, że w nadchodzącym roku minimalne gwarantowane wynagrodzenie wzrośnie łącznie o 590 zł w porównaniu ze stanem bieżącym. 

- Wzrost płacy minimalnej zapewni bezpieczeństwo finansowe Polakom, nie dopuścimy do sytuacji, kiedy wypłata nie wystarcza na podstawowe potrzeby. Podwyżka jest naszą odpowiedzią na oczekiwania pracowników, w ten sposób reagujemy na inflację spowodowaną agresją Rosji na Ukrainę - mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Minimalna stawka godzinowa 2023 

Na wzrost pensji mogą liczyć także osoby zatrudnione w oparciu o stawkę godzinową. Od stycznia jej minimalna wartość wyniesie  22,80 zł brutto, a od 1 lipca  23,50 zł

Dlaczego płaca minimalna w przyszłym roku wzrośnie dwukrotnie?

Przyszłoroczny dwukrotny wzrost najniższego wynagrodzenia jest uwarunkowany sytuacją gospodarczą kraju. Podstawę stanowi tu art. 3 Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę z 2002 r. 

Zawarto w nim zapis, który mówi, że jeśli wskaźnik cen prognozowany na kolejny rok jest wyższy niż 105 proc. płaca minimalna musi być aktualizowana dwukrotnie - na początku oraz w połowie roku.

Czytaj również:

Oszczędności Polaków topnieją najszybciej od 25 lat

Święta będą w tym roku drogie. Wydamy kilkaset złotych więcej

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: płaca minimalna | podwyżka płacy minimalnej | Inflacja | zarobki

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy