Sprawa Pawła Szopy. Jest wniosek o "czerwoną notę" Interpolu
Komenda Główna Policji wysłała wniosek do Interpolu w sprawie Pawła Szopy. Śledczy chcą ścigać przedsiębiorcę tzw. czerwoną notą - dowiedziała się Interia. Przypomnijmy, wcześniej za twórcą marki "Red is Bad" wysłano list gończy.

Pierwsze o sprawie informowało RMF FM. Interia poprosiła o komentarz podinsp. Katarzynę Nowak z Komendy Głównej Policji.
Rzecznik prasowa potwierdziła, że prokuratura wystąpiła z wnioskiem do KGP o ściganie Pawła Szopy "czerwoną notą" Interpolu. Odpowiedni wniosek został sporządzony i wysłany przez Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji w środę.
Sprawa Pawła Szopy. Wysłano wniosek do Interpolu
- Czekamy na decyzję Interpolu w sprawie objęcia "czerwoną notą" - przekazała podinsp. Nowak. Dodała, że wniosek zawiera między innymi uzasadnienie o zarzutach.
- Interpol dostał to od razu, ale ma czas na weryfikację dokumentów - przekazała rzecznik prasowa KGP. Chodzi m.in. o kwestie formalne i zbadanie faktycznych podstaw do wszczęcia procedury.
W sprawach kryminalnych Interpol zazwyczaj działa bardzo szybko, proces może potrwać dłużej w sprawie niekryminalnej (z jaką mamy do czynienia - red.) - wynika z relacji podinsp. Nowak. Jeżeli Interpol uzna, że zarzuty są w jakikolwiek sposób upolitycznione może odmówić wydania "czerwonej noty".
Sprawa Pawła Szopy. O co chodzi?
Przedsiębiorca i twórca marki "Red is Bad" jest częścią afery w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS).
Sprawa dotyczy nieprawidłowości w podległej rządowi instytucji. Śledztwo wszczęto 1 grudnia 2023 roku w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie. Następnie w kwietniu bieżącego roku sprawa została przejęta przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.
"Przedmiot śledztwa dotyczy między innymi dopuszczenia się w okresie od 23 lutego 2021 roku do 27 listopada 2023 roku w Warszawie, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez osoby będące pracownikami Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych podczas organizowania i procedowania zakupu towarów dla ww. Agencji, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego" - wskazała PK.
Sprawa Pawła Szopy. Wydano list gończy
Podejrzanymi w sprawie RARS są Michał K. (ówczesny szef agencji - red.) oraz Paweł Szopa. Wcześniej w lipcu zarzuty usłyszały osoby pełniące funkcje w Biurze Zakupów RARS - dyrektorka Justyna G. i kierowniczka Joanna P.
Przypomnijmy, za Pawłem Szopą wydano list gończy, a sąd wydał zgodę na jego tymczasowe aresztowanie na okres 90 dni. Ewentualna "czerwona nota" Interpolu ma przyspieszyć poszukiwanie przedsiębiorcy.
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!