Sondaż IPSOS: Pięć partii w Sejmie. PiS na prowadzeniu
Zjednoczona Prawica z wynikiem 35 proc. wygrałaby wybory parlamentarne wyprzedzając Koalicję Obywatelską - wynika z sondażu IPSOS. Miejsce w Sejmie uzyskałoby pięć ugrupowań politycznych. W przypadku osobnego startu PiS-u i Suwerennej Polski, partia Zbigniewa Ziobry znalazła się poza parlamentem.

Badanie przeprowadzone przez IPSOS dla portalu dorzeczy.pl zastało zrealizowane w dwóch wariantach. Pierwszy z nich zakładał wspólny start Zjednoczonej Prawicy, drugi zaś wyłączał z koalicji Suwerenną Polskę.
W przypadku, gdyby politycy zgromadzeni wokół Zbigniewa Ziobro zdecydowali się na wspólny start z Prawem i Sprawiedliwością to mogliby liczyć na wynik 35 proc. poparcia. Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska na którą zagłosowałoby 24 proc. ankietowanych. Podium zamykałaby koalicja Polski 2050 i PSL'u z wynikiem 12 proc. głosów.
W parlamencie znalazłoby się także miejsce dla polityków Konfederacji - 11 proc. i Lewicy - 9 proc. Wynik poniżej progu wyborczego osiągnęłaby AgroUnia na którą wskazało 2 proc. badanych.
Zbigniew Ziobro poza parlamentem
W drugiej wersji sondażu założono, że Prawo i Sprawiedliwość nie porozumie się z Suwerenną Polską w sprawie wspólnych list. Wówczas to ugrupowanie pod przewodnictwem Zbigniewa Ziobro samodzielnie wystawiłoby listy kandydatów.
W takim przypadku na Prawo i Sprawiedliwość głos oddałoby 34 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu znalazłby się Koalicja Obywatelska z poparciem 25 proc., a na trzecim koalicja Polski 2050 i PSL'u na którą wskazało 11 proc. badanych.
W ławach Sejmowych zasiadaliby także przedstawiciele Konfederacji - 10 proc. poparcia i Lewicy - 9 proc. Poza parlamentem byłaby wspomniana Suwerenna Polska, na którą zagłosowałoby 3 proc. ankietowanych i AgroUnia z wynikiem 2 proc.
Sondaż IPSOS dla portalu dorzeczy.pl został zrealizowany w dniach 16-19 maja 2023 r. Badanie zrealizowano na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie tysiąca dorosłych Polaków. Losowanie próby miało charakter warstwowo proporcjonalny. Kontrolowano miejsce zamieszkania respondenta pod względem województwa i kategorii wielkości miejscowości. (PAP)