Schetyna: To, co udało się zbudować po 1989 r., wymaga twardego potwierdzenia
"To wszystko, co udało nam się zbudować po roku 1989, wymaga twardego potwierdzenia i dzisiaj, właśnie 3 maja, takie zobowiązania podejmujemy" - oświadczył w piątek szef PO Grzegorz Schetyna, który wraz z politykami Platformy, zasadził dąb w warszawskim Parku Traugutta.

Politycy Platformy Obywatelskiej zasadzili w piątek dąb w warszawskim Parku Traugutta by - jak powiedział Schetyna - nawiązać do podobnego wydarzenia sprzed stu lat, gdy posadzono dąb upamiętniający Konstytucję 3 maja.
W Parku Traugutta, poza Schetyną, obecni byli też wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, a także Andrzej Halicki i Tomasz Siemoniak. Wcześniej politycy PO złożyli wiązankę przy grobie jednego z twórców Konstytucji 3 maja Hugona Kołłątaja na Cmentarzu Powązkowskim.
Symboliczne miejsce
Schetyna podkreślił na konferencji prasowej w Parku Traugutta, że jest to miejsce symboliczne. "Tutaj, w miejscu symbolicznym jesteśmy dlatego, by posadzić ten dąb" - powiedział lider PO. "Miejsce jest symboliczne i sprawa jest symboliczne, bo 3 maja 1919 roku posadzono tu 'dąb szacunku dla Konstytucji 3 Maja'" - dodał Schetyna. "Wówczas odbyło się to w obecności naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego, biskupa polowego Stanisława Galla oraz pierwszego ambasadora USA w Polsce" - podkreślił.
"Dziś jesteśmy tu po to, by przywołać historię i powiedzieć, że 3 maja to dla nas jest wyzwanie" - mówił szef PO. Jak podkreślił, wyzwanie to dotyczy przyszłości, sprawnego, dobrze zarządzanego państwa, umocowanego w UE, zdolnego do obrony w wyniku obecności w NATO. "To wszystko, co udało nam się zbudować po 1989 roku, dzisiaj wymaga twardego potwierdzenia i dzisiaj, właśnie 3 maja, takie zobowiązania podejmujemy" - podkreślił Schetyna.
Kidawa-Błońska wyraziła nadzieję, że zasadzone drzewo będzie pielęgnowane przez warszawiaków. "Będzie takim symbolem łączności nas z tradycją i Konstytucji 3 Maja, i Polski okresu międzywojennego, wszystkich dobrych tradycji" - zaznaczyła wicemarszałek Sejmu. "Liczę, że warszawiacy będą o to drzewo dbali, tak samo, jak my" - dodała.
Siemoniak zauważył, że Park Traugutta jest też miejscem szczególnym z innego powodu. "Jesteśmy blisko pomnika Powstańców Styczniowych. Niech miejsce jednej z największych tragedii będzie takim mocnym odniesieniem do historii, ale i do nadziei, solidarności, wiary w niepodległość, do tego dębu, który tutaj wspólnie posadziliśmy. Niech się święci 3 Maja" - mówił Siemoniak.
Edyta Roś
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja
W całym kraju obchodzone jest dziś Święto Narodowe Trzeciego Maja. Centralne uroczystości w Warszawie rozpoczęły się rano od mszy za ojczyznę w archikatedrze świętego Jana Chrzciciela. Wzięli w niej udział przedstawiciele najwyższych władz. Mszy przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, który wygłosił homilię. O 11.00 na Zamku Królewskim prezydent Andrzej Duda wręczył najwyższe odznaczenia państwowe - trzy Ordery Orła Białego. Także o 11.00 rozpoczął się 29. Bieg Konstytucji 3 Maja. Kilka tysięcy biegaczy przemierzy pięciokilometrową trasę, która prowadzi między innymi ulicami Łazienkowską, Agrykola, alejami Ujazdowskimi aż do mety przy ulicy Rozbrat. Po południu około dwóch tysięcy żołnierzy przemaszeruje Wisłostradą w defiladzie pod hasłem "Silni w sojuszach". Defilować będzie polskie wojsko, służby mundurowe, a także wojskowi z innych państw NATO. Przy Wisłostradzie będzie można zobaczyć też ponad dwieście pojazdów wojskowych i około osiemdziesięciu samolotów. O 17.30 na Placu Teatralnym odbędzie się Festyn Rodzinny "Vivat Maj, 3 Maj". Święto Narodowe Trzeciego Maja przypada w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 r. Konstytucji 3 maja. Uchwalona 228 lat temu pierwsza polska ustawa zasadnicza, była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, a pierwszą w Europie, spisaną konstytucją.


























