Reklama

Grzegorz Schetyna

Grzegorz Schetyna /Polsat News
  • Data urodzenia:

    18.02.1963

  • Miejsce urodzenia:

    Opole

  • Kraj urodzenia:

    Polska

  • Należy do:

Grzegorz Schetyna to polski polityk, Marszałek Sejmu VI kadencji (2010-2011), poseł na Sejm III, IV, V, VI, VII, VIII i IX kadencji. W trakcie swojej kariery politycznej był między innymi ministrem spraw wewnętrznych i administracji, wicepremierem, ministrem spraw zagranicznych i tymczasowo wykonującym obowiązki prezydenta RP (od 8 lipca 2010 roku do 6 sierpnia 2010 roku).

Grzegorz Schetyna – wykształcenie

Grzegorz Schetyna ma wyższe wykształcenie. W roku 1990 uzyskał tytuł magistra historii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Przed 1989 rokiem Grzegorz Schetyna jeszcze podczas studiów angażował się w działalność opozycyjną. Działał między innymi w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, którego był przewodniczącym w latach1986-1989.

Grzegorz Schetyna – kariera polityczna

W latach 1990-1991 Grzegorz Schetyna był dyrektorem Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. Następnie przez kolejne 2 lata był wicewojewodą wrocławskim. W roku 1997 został posłem na Sejm III kadencji, a następnie uzyskał reelekcję. Uzyskał też mandat poselski w kolejnych wyborach, trafiając do Sejmu na V, a następnie na VI kadencję. Był członkiem Kongresu Liberalno-Demokratycznego(KLD), a później Unii Wolności. W roku 2001 dołączył do Platformy Obywatelskiej.
Grzegorz Schetyna był ministrem spraw wewnętrznych i administracji od 16 listopada 2007 roku do 13 października 2009 roku. Otrzymał też funkcję wicepremiera w pierwszym rządzie Donalda Tuska. Grzegorz Schetyna został wybrany na stanowisko Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, zastępując na tym stanowisku Bronisława Komorowskiego, który został wybrany na Prezydenta RP. Wówczas Grzegorz Schetyna został też z urzędu osobą tymczasowo wykonującą obowiązki prezydenta RP. Zakończył pełnienie tej funkcji 6 sierpnia 2010 roku, kiedy Bronisław Komorowski objął urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Grzegorz Schetyna wystartował w wyborach parlamentarnych w roku 2011 i znów uzyskał mandat poselski. Dnia 22 września 2014 roku został ministrem spraw zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz. Wystartował też w wyborach do Sejmu w roku 2015 i uzyskał reelekcję. Następnie został wybrany na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Pełnił tę funkcję od 26 stycznia 2016 roku do 29 stycznia 2020 roku. Dnia 17 listopada 2016 roku wybrano go na szefa utworzonego przez PO gabinetu cieni.
Grzegorz Schetyna wystartował w wyborach parlamentarnych w roku 2019, zostając posłem na Sejm IX kadencji.

Grzegorz Schetyna – życie prywatne

Grzegorz Juliusz Schetyna jest żonaty. W roku 1988 ożenił się z Kaliną (z domu Rowińską). Małżeństwo ma córkę, Natalię, urodzoną w roku 1990. Kobieta jest żoną Aleksandra Leńczuka, polskiego koszykarza. Grzegorz Schetyna jest synem Danuty i Zbigniewa. Jego rodzice w czasie okupacji działali w Armii Krajowej. Po wojnie ojciec Grzegorza Schetyny pracował jako nauczyciel w opolskim technikum budowlanym, a matka została polonistką.
 

Temat Grzegorz Schetyna znajdziesz również w serwisie:

Wiadomości

Wideo