Ruch prokuratury ws. rządowej agencji. Zabezpieczono ponad 117 mln złotych
Prokuratura Krajowa wydała komunikat ws. doniesień o nieprawidłowościach w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. "Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach nadzoruje śledztwo w sprawie m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków" - przekazano. Śledczy zabezpieczyli ponad 117 mln złotych oraz dokumentację handlowo-księgową. Przesłuchano również świadków.

Prokuratura Krajowa przekazała, że śledztwo wszczęto 1 grudnia 2023 roku "na podstawie materiałów zgromadzonych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz w oparciu o zawiadomienie Generalnego Inspektora Informacji Finansowej".
"Postępowanie obejmuje swoim zakresem w szczególności podejrzenie nieprawidłowości podczas organizowania i procedowania zakupu towarów dla Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego w okresie od dnia 23 lutego 2021 roku do dnia 27 listopada 2023 roku w Warszawie, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez ustalone podmioty gospodarcze" - poinformowano w komunikacie Prokuratury Krajowej. Do tej pory miały miejsce liczne przeszukania m.in. w siedzibie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
"W wyniku tych czynności zabezpieczono obszerną dokumentację handlowo - księgową, a następnie przesłuchano świadków" - czytamy w komunikacie.
Prokuratura Krajowa poinformowała, że w grudniu 2023 roku prokurator "dokonał blokady rachunków bankowych i zabezpieczeni środków finansowych w łącznej kwocie ponad 117 milionów złotych".
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. "Wszystkie dostawy prawidłowo rozliczone"
Wydany komunikat to reakcja na medialne doniesienia o twórcy firmy produkującej odzież patriotyczną "Red is Bad". Paweł Szopa miał otrzymywać wielomilionowe dotacje i zamówienia bez przetargu. Sprawą zajęło się CBA. Doniesienia skomentował już były prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski, który przysłał Interii oświadczenie.
"Nieprawdą jest, że firmy wskazane w artykule były w jakikolwiek sposób faworyzowane" - czytamy.
"Wszystkie zakupy realizowane były zgodnie z Prawem Zamówień Publicznych i obowiązującymi procedurami z zachowaniem trybu konkurencyjnego - każdorazowo prowadzone było rozeznanie rynku i wybierane najkorzystniejsze pod względem ceny i terminu dostawy oferty. Ceny miały charakter rynkowy, a kontrakty zawierały gwarancje zabezpieczające interes Skarbu Państwa. Wszystkie dostawy zostały dostarczone i prawidłowo rozliczone" - przekazał Kuczmierowski.
Pełna treść oświadczenia dostępna jest tutaj.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!