Przerwa w dostępie do rządowej usługi. Od kiedy można składać PIT?

Oprac.: Anna Gburek

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
214
Udostępnij

Ministerstwo Finansów opublikowało informację o przerwie w dostępie do aplikacji Twój e-PIT. Przerwa ma potrwać do 14 lutego 2024 roku. Kto powinien szczególnie trzymać rękę na pulsie, aby nie przegapić terminu rozliczenia PIT? Wyjaśniamy.

Sprawdzić, kiedy przyjdzie zwrot podatku mogą ci, którzy wysłali PIT elektronicznie
Sprawdzić, kiedy przyjdzie zwrot podatku mogą ci, którzy wysłali PIT elektronicznie123rf.com123RF/PICSEL

Aplikacja Twój e-PIT jest programem rządowym dostępnym na stronie e-Urzędu Skarbowego. Można się do niej logować za pomocą profilu zaufanego lub aplikacji mObywatel. Według Ministerstwa Finansów ma usprawnić i ułatwić roczne rozliczenia. Osoby mające przychody jedynie ze stosunku umowy o pracę, czy emeryci są zwolnieni z konieczności wypełniania i wysyłki PIT-u. System zrobi to za nich.

Usługa Twój e-PIT niedostępna do 14 lutego

Według informacji podanych przez Ministerstwo Finansów na platformie X trwają prace serwisowe w aplikacji rządowej Twój e-PIT. Rozpoczęły się 2 lutego i potrwają do 14 lutego. W tym czasie użytkownicy nie mają dostępu do swoich zeznań podatkowych z ubiegłych lat, mogą jednak korzystać z innych usług e-Urzędu Skarbowego.

Skąd ta przerwa techniczna i czy wpłynie ona na automatyczne wysyłanie zeznań podatkowych? Nic z tych rzeczy. Jak zapewnia ministerstwo, prace związane są właśnie z przygotowaniem deklaracji podatkowych, które zgodnie z zaplanowanym wcześniej harmonogramem będą udostępniane podatnikom od 15 lutego 2024 roku.

Na kogo będą czekały uzupełnione PIT-y?

Od 15 lutego 2024 roku w aplikacji Twój e-PIT będą czekały wypełnione zeznania podatkowe za rok 2023 dla osób rozliczających się za pomocą formularzy PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38. W przypadku deklaracji PIT-37 będą one w pełni uzupełnione i gotowe do wysyłki. Podatnik może wprowadzić do niej zmiany dotyczące np. organizacji, na rzecz której chce przekazać 1,5 proc. podatku, czy ulg podatkowych.

Po wprowadzeniu zmian musi on zaakceptować je i wysłać do urzędu. Jeśli nie dokona zmian i nie wyśle deklaracji za pomocą aplikacji oraz nie złoży jej w inny sposób do urzędu, system zrobi to automatycznie 30 kwietnia 2024 r.

Nieco inaczej sprawa wygląda z osobami mającymi dochód z wynajmu lub działalności gospodarczej i rozliczających się na deklaracji PIT-28, czy PIT-36. Od tego roku także na nie będzie czekać częściowo wypełniona deklaracja podatkowa, jednak obowiązkiem podatnika jest wprowadzenie brakujących danych i samodzielna wysyłka przez aplikację lub w inny sposób.

Korzystanie z aplikacji Twój e-PIT nie jest obowiązkowe. Podatnicy mogą przesłać swoje deklaracje podatkowe pocztą, za pomocą innego programu do wysyłki PIT-ów lub osobiście zanieść je do odpowiedniego oddziału Urzędu Skarbowego. W tym przypadku nie trzeba czekać do 15 lutego, można się rozliczyć wcześniej.

Do kiedy rozliczyć PIT w 2024 roku?

Termin składania deklaracji podatkowych za rok 2023 mija 30 kwietnia 2024 roku.

W tym roku jeden termin obowiązuje wszystkich podatników niezależnie od rodzaju składanych zeznań. Ewentualne zwroty podatku będą wypłacane do 90 dni od złożenia deklaracji w wersji papierowej i do 45 dni od wysłania deklaracji przez internet.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Schetyna w ''Graffiti'': Przyspieszone wybory to klęska PiS-u
      Schetyna w ''Graffiti'': Przyspieszone wybory to klęska PiS-uPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      139
      Super
      relevant
      30
      Hahaha
      haha
      21
      Szok
      shock
      11
      Smutny
      sad
      5
      Zły
      angry
      8
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      214
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na