Problemy z receptami w hospicjach. Ministerstwo odpowiada na oskarżenia
W przypadku hospicjów lekarze zawsze mają możliwość korzystania z opcji wystawienia recepty na cito - także na leki psychotropowe - przekazało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Jak podkreślono, wystawianie takiej recepty następuje w ramach procedury ratowania życia. Resort odniósł się w ten sposób o doniesieniach, że w niektórych domach hospicyjnych lekarze nie są w stanie wypisywać recept na leki narkotyczne i psychotropowe.

Resort zdrowia doprecyzował, że wystawienie takiej recepty następuje w ramach procedury ratowania życia.
Hospicja a recepty. Ministerstwo Zdrowia odpowiada na skargi
"Wsparciem służy Centrum e-Zdrowia, które wyjaśnia na bieżąco jak wystawić receptę w systemie informatycznym" - podkreśliło Ministerstwo Zdrowia.
Resort odniósł się tym samym do informacji podawanych przez RMF FM, które doniosło, że lekarze w niektórych domach hospicyjnych nie są w stanie wypisywać recept na leki narkotyczne i psychotropowe.
Jak poinformowało RMF FM, w tej sprawie ma interweniować Polskie Towarzystwo Medycyny Paliatywnej.
Limity na e-recepty. Ministerstwo Zdrowia o nowych przepisach
2 sierpnia weszły w życie przepisy, które w trosce o bezpieczeństwo pacjenta, ograniczają zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe. Wypisaniu takich leków musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu leku na pacjenta.
Zasada ta nie dotyczy przepisywania recept w ramach kontynuacji leczenia, jeśli nie upłynęły trzy miesiące od ostatniej wizyty u lekarza i badania pacjenta. Informacja, o tym, że wskazany okres nie został przekroczony, będzie zamieszczana w dokumentacji medycznej pacjenta.
Przed wystawieniem każdej kolejnej recepty na środki odurzające i leki psychotropowe lekarz będzie musiał sprawdzić ilość i rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków: za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) albo systemu gabinetowego lub wywiadu z pacjentem - jeśli pacjent dotychczas nie logował się do IKP.
Fakt takiej weryfikacji lekarz będzie musiał odnotować w dokumentacji medycznej pacjenta wraz z informacją o bieżących wskazaniach. Kontrolę sporządzania dokumentacji medycznej po konsultacji z pacjentem przy wypisywaniu środków odurzających i leków psychotropowych będzie prowadził na bieżąco Narodowy Fundusz Zdrowia.
Limity na e-recepty. POZ wyłączone z rozporządzenia
Nowe zasady wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe nie dotyczą lekarzy placówek podstawowej opieki zdrowotnej, do której zapisany jest pacjent. Lekarze ci sprawują bowiem stałą i długofalową opiekę nad pacjentem i znają ich historię leczenia.
Nowe zasady przepisywania recept wynikają z podpisanego przez Ministra Zdrowia 12 lipca rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje (Dz.U. poz. 1368).
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!