Prezydent Ukrainy w Polsce. Porozmawia z Andrzejem Dudą
W Wiśle rozpoczynają się rozmowy w cztery oczy prezydentów Polski i Ukrainy - Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego - poinformował w czwartek po południu szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Tematem rozmów ma być sytuacja bezpieczeństwa w regionie.
Kumoch przekazał w czwartek, że prezydent Zełenski przybył do Wisły i rozpoczynają się rozmowy w cztery oczy głów państw Polski i Ukrainy.
Wcześniej, około południa, biuro prezydenta Ukrainy podało, że Wołodymyr Zełenski przybył do Polski i spotka się z prezydentem Dudą w państwowej rezydencji w Wiśle.
We wtorkowej rozmowie Kumoch powiedział, że tematem konsultacji prezydentów w Wiśle będzie sytuacja bezpieczeństwa w regionie.
Również szef BBN Paweł Soloch mówił wcześniej, że rozmowy będą dotyczyły sytuacji bezpieczeństwa w regionie i groźby agresji rosyjskiej. - To będą bardzo ważne dwudniowe robocze rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy, związane oczywiście z groźbą rosyjskiej agresji. Wsparcie Ukrainy to obecnie jeden z najważniejszych priorytetów polityki prezydenta Andrzeja Dudy - mówił szef BBN.
- Będziemy chcieli poznać perspektywę strony ukraińskiej co do możliwego rozwoju wydarzeń w najbliższych dniach, ale i w dłuższym okresie - dodał.
- Rosyjskie prowokacje i eskalacje powodują olbrzymie zagrożenie dla bezpieczeństwa znacznej części kontynentu. Polska wspiera Ukrainę, Polska bardzo jasno mówi, że nie będzie zgody na agresywną politykę Rosji i sprzeciwia się ustępstwom w tej sprawie" - powiedział Kumoch na briefingu prasowym w Wiśle.
- Uważamy, że Ukraina zasługuje na pełen poparcie świata zachodniego, sojuszników z NATO - oświadczył szef BPM.
Kumoch zaznaczył, że rozmowy w Wiśle "potrwają dziś do bardzo późna, będą różne formaty". - Chcemy, by była pełna, jasna koordynacja działań między naszymi państwami - podkreślił prezydencki minister.
Według Solocha prezydenci będą także rozmawiać "o ewentualnych formach wsparcia, jakiego Polska oraz cały Sojusz będą mogły udzielić Ukrainie, zarówno w wymiarze politycznym, jak i materialnym". - Wiemy, że niektóre państwa deklarują już gotowość do dostarczenia na Ukrainę sprzętu i uzbrojenia defensywnego - zaznaczył.
Rosja chciałaby prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO, m.in. o Ukrainę, oraz wycofania się infrastruktury Sojuszu do granic z 1997 r. W przypadku niezrealizowania tych żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania.
Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie przy ukraińskiej granicy przez Rosję ponad 100 tys. żołnierzy ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go państwa. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Polski - poinformowało w czwartek jego biuro.
"Szefowie państw przeprowadzą szereg spotkań w formacie w cztery oczy oraz w szerokim składzie i omówią pełne spektrum ważnych dla obu krajów spraw i wspólnych wyzwań. Głównym tematem pozostaje kwestia bezpieczeństwa" - napisało na Facebooku biuro prezydenta Ukrainy.
W czwartek i piątek w Wiśle odbędą się konsultacje prezydentów Polski i Ukrainy, których tematami będą sytuacja bezpieczeństwa w regionie i groźba agresji rosyjskiej. Wsparcie Ukrainy to jeden z priorytetów polityki prezydenta Dudy - podkreślił szef BBN Paweł Soloch.
Wyrażaj emocje pomagając!
Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: 96 1140 0039 0000 4504 9100 2004 (SKOPIUJ NUMER KONTA).
Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.