Premier: Zamknięcie strony Konfederacji jest absolutnym skandalem
W wywiadzie dla Interii Mateusz Morawiecki odniósł się do kwestii zamknięcia przez Facebooka profilu Konfederacji. - Zamknięcie strony Konfederacji jest absolutnym skandalem. To przejaw cenzury - powiedział premier. Jak dodał, "należy się temu przeciwstawić z całą mocą".

- Zamknięcie strony Konfederacji jest absolutnym skandalem. To przejaw cenzury. Jestem za wolnością w internecie. Wolnością, która nie narusza godności i wolności innych ludzi. I to niezależnie od tego, czy się z tym kimś zgadzam, czy nie - mówił Mateusz Morawiecki w rozmowie z Piotrem Witwickim i Paweł Czuryłą.
Dziennikarze zwrócili premierowi uwagę, że państwa praktycznie nie są w stanie przeciwstawić się korporacjom. - Stany Zjednoczone i Unia Europejska pozwoliły, by ten dżinn, dżinn potężnych, ponadnarodowych korporacji wyleciał z butelki. To niebezpieczny trend i jako państwa narodowe powinniśmy się temu przeciwstawiać z całą mocą - stwierdził premier.
Facebook usuwa profil Konfederacji
W środę politycy Konfederacji byli oburzeni, kiedy Facebook zablokował ich profil. Stronę obserwowało 670 tys. osób. Powodem miało być "złamanie regulaminu dot. informacji o COVID".
Politycy Konfederacji przygotowali specjalne oświadczenie. Pisali w nim złożeniu pozwu przeciwko Facebookowi w trybie cywilnym oraz "pilne przedstawienie projektu internetowego chroniącego chroniącego uczestników demokratycznej debaty politycznej przed ocenzurowaniem".
Stwierdzili również, że oczekują "przywrócenia profilu Konfederacji" oraz reakcji polskiego rządu w tej sprawie.
Rząd reaguje
Tego samego dnia, na rządowej stronie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała oświadczenie. "KPRM głęboko nie zgadza się z decyzją, której skutkiem jest ograniczenie możliwości funkcjonowania w Internecie legalnie działającej w Polsce partii politycznej" - poinformowano, wskazując, że godzi to w podstawowe wolności obywatelskie.
"Różnice pomiędzy stanowiskami rządu a przedstawicielami partii politycznych wyrażane są w debacie publicznej i oceniane przez wyborców w procesie demokratycznym. Usuwanie stron ugrupowań parlamentarnych z mediów społecznościowych przez administracje międzynarodowych portali, godzi w podstawowe wolności obywatelskie i nie może być akceptowane" - podkreślono.
Czytaj też w serwisie Interia Biznes: Premier: Za niepotrzebny stres przepraszam
Podatki dla korporacji
Przy okazji sprawy zablokowania profilu Konfederacji, w wywiadzie poruszono kwestię opodatkowania dużych, międzynarodowych korporacji. - Jak refren powtarzam od 10 lat: raje podatkowe muszą zniknąć. Bogate firmy i bogaci ludzie poprzez raje podatkowe unikają płacenia podatków. Ale jakoś nie chcą mieszkać i posyłać swoich dzieci do szkoły na Bermudach, na Cyprze czy w innych rajach - stwierdził premier.
- Po drugie, nasz rząd poprzez szereg wdrożonych regulacji, poprzez podatek bankowy, podatek minimalny, czy handlowy zrobił właściwy krok w kierunku poprawy tej sytuacji - mówił dalej.
- Będziemy konsekwentnie dążyć do tego, aby najbogatsze firmy "nie jechały na gapę". Aby dawały swój wkład do rozwoju państw, miast i wiosek, gdzie prowadzą biznes. To będzie długa droga, droga solidarności. Ale dojdziemy do celu. Wygramy - zapewnił.
Cały wywiad z Mateuszem Morawieckim możesz przeczytać tutaj.