Reklama

Reklama

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. WHO ostrzega

"Dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie" - przekazuje w komunikacie Narodowy Fundusz Zdrowia za WHO. NFZ dodaje, że otyłe dzieci są narażone na cztery razy większe ryzyko, by stać się otyłym dorosłym niż ich rówieśnicy o prawidłowej masie ciała. Jako efekt otyłości NFZ podaje nie tylko choroby przewlekłe, ale także niską samoocenę, czy depresję.

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że "prawdopodobieństwo, że otyły przedszkolak będzie otyłym dorosłym, jest ponadczterokrotnie większe niż u jego rówieśników o prawidłowej masie ciała". Przywołał także dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która podaje, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie.

Problem wśród niemal 1/3 dzieci w wieku wczesnoszkolnym 

"Problem nadmiernej masy ciała dotyczy 10 proc. małych dzieci (1-3 lat), 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22 proc. młodzieży do 15. roku życia" - poinformował NFZ.

Wśród konsekwencji otyłości u dzieci i młodzieży wymieniono w komunikacie: problemy z koncentracją i pamięcią, w tym z nauką; rozwój chorób przewlekłych niezakaźnych tj.: cukrzycę typu II, nowotwory, choroby układu kostno-stawowego, nadciśnienie tętnicze; zaburzenia emocjonalne; niską samoocenę i samokrytykę; izolację społeczną i depresję.

Reklama

Otyłość. Kluczowa aktywność fizyczna i żywienie

NFZ jednocześnie przypomniał, że prowadzona jest cykliczna akcja "Środa z profilaktyką". Jej celem jest promocja zdrowia i profilaktyka chorób. W środę 18 maja tematem jest "Profilaktyka od najmłodszych lat. Otyłość". 

"W przygotowanym materiale filmowym nasze ekspertki dr inż. Katarzyna Rolf z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz dr Marta Niewczas - sześciokrotna mistrzyni świata w karate tradycyjnym i wykładowczyni Uniwersytetu Rzeszowskiego podpowiadają, co zrobić, by zminimalizować ryzyko otyłości wśród dzieci" - zaznaczył NFZ, dodając, że cały film dostępny jest na kanale YouTube - Akademia NFZ oraz na facebookowej stronie o tej samej nazwie.

W komunikacie zaznaczono, że "w profilaktyce otyłości kluczowa jest aktywność fizyczna oraz żywienie". W związku z tym na portalu Diety NFZ dostępne są porady i gotowe jadłospisy dla całej rodziny.

Reklama

Reklama

Reklama