Polacy zapytani o edukację zdrowotną w szkołach. Jednoznaczny wynik

Dawid Szczyrbowski

Oprac.: Dawid Szczyrbowski

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Zły
angry
Lubię to
like
2,1 tys.
Udostępnij

61 proc. badanych popiera wprowadzenie edukacji zdrowotnej w szkołach i nie uważa tego przedmiotu za deprawujący - wynika z sondażu IBRiS. Przeciwnego zdania jest 27,4 proc. respondentów. Warto zauważyć, że projekt rządu popierają również wyborcy PiS i Konfederacji.

Edukacja zdrowotna w szkołach. Twarzą projektu jest minister edukacji Barbara Nowacka
Edukacja zdrowotna w szkołach. Twarzą projektu jest minister edukacji Barbara Nowacka Marysia ZawadaReporter

"Czy edukacja zdrowotna to deprawacja i nadmierna seksualizacja dzieci?" - na takie pytanie odpowiadali badani przez pracownię IBRiS. Sondaż przeprowadzono dla "Rzeczpospolitej".

Większość, bo aż 60,7 proc. uczestników ankiety jest przeciwnego zdania, w tym aż 39,1 proc. zdecydowanie nie zgadza się z tym stwierdzeniem.

Pomysł rządu ma swoich przeciwników. Nieco ponad jedna czwarta (27,4 proc.) respondentów uważa edukację zdrowotną za deprawację i seksualizację nieletnich. 11 proc. nie ma zdania.

Edukacja zdrowotna. Przeprowadzono sondaż, są wyniki

W grupie zwolenników edukacji zdrowotnej dominują wyborcy koalicji rządzącej (poparcie aż 75 proc. badanych).

W gronie sympatyków opozycji (Prawo i Sprawiedliwość, Konfederacja, Razem) zdania są podzielone. 48 proc. krytykuje plan rządu, a 49 proc. wyraża poparcie dla edukacji zdrowotnej. "Na wynik zapewne wpływa fakt, że w grupie badanych znaleźli się również wyborcy lewicowego ugrupowania" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Propozycja resortu edukacji zarządzanego przez Barbarę Nowacką zakłada obowiązkową edukacje zdrowotną w klasach IV-VIII klasy szkoły podstawowej w wymiarze jednej godziny tygodniowo.

Edukacja zdrowotna. Jaki program nowego przedmiotu?

Z projektu MEN wynika, że - w zależności od wieku - edukacja zdrowotna będzie dotyczyła m.in. tego, czym są ruchy antyszczepionkowe i jak rozpoznać dezinformację o szczepieniach, jakie są metody antykoncepcji, czym różni się naprotechnologia od in vitro i jakie są zagrożenia związane z różnymi aspektami seksualności.

Jeśli chodzi o zdrowie seksualne, to - zgodnie z propozycją MEN - ma być omawiana profilaktyka infekcji i chorób przenoszonych drogą płciową, różnica między życiem z wirusem HIV i chorobą AIDS, czy też przepisy prawne o odpowiedzialności karnej za bezpośrednie narażenie na zakażenie innych osób chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Badanie CATI przeprowadzono w dniach 6-7 grudnia na grupie 1071 respondentów.

----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Okła-Drewnowicz: Kwitnie nam szara strefa, jeśli chodzi o usługi opiekuńcze
      Okła-Drewnowicz: Kwitnie nam szara strefa, jeśli chodzi o usługi opiekuńczeRMF24.plRMF
      Przejdź na