Chłodne dni są już policzone. Wiemy, co się stanie w Wielkanoc
Szykuje się seria pogodowych zmian, które potrwają również w Wielkanoc. Tuż przed świętami zrobi się wręcz gorąco: lokalnie może być nawet 26 stopni Celsjusza. Pod koniec Wielkiego Tygodnia znowu zacznie się ochładzać, jednak bardziej powinna nas niepokoić sytuacja związana z opadami. Tych może być więcej, niż zwykle.

- Specjaliści przewidują, że przed nami ostatnie chłodniejsze dni i noce z przymrozkami.
- Od niedzieli temperatury mogą sięgnąć 20 stopni Celsjusza, jednak ocieplenie nie potrwa długo.
- Święta Wielkanocne przyniosą ochłodzenie oraz ponadprzeciętne opady deszczu.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
Specjaliści nie mają wątpliwości: "przed nami ostatnie chłodniejsze dni i noce. Przymrozki potrwają do soboty na północnym wschodzie kraju, a od niedzieli ponownie 20 stopni Celsjusza" - czytamy na profilu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na Facebooku. Wiele wskazuje jednak na to, że fala ciepła opadnie tuż przed Wielkanocą.
Pogoda na Wielkanoc 2025 może nie donieść ocieplenia
W przyszłym tygodniu miejscami w centrum może być nawet około 25 stopni, a lokalnie na Śląsku nawet 26 stopni Celsjusza. Wygląda jednak na to, że epizod ciepła zakończy się w piątek. Jeszcze tego dnia w centrum i na zachodzie Polski będzie do 22-24 stopni, jednak na północnym wschodzie o kilka stopni mniej: do około 14-17 st. C.
Kolejny dzień przyniesie wyraźne ochłodzenie. W sobotę termometry pokażą od 10-11 stopni na wschodzie, przez 12-14 stopni w centrum i na południu. Na najcieplejszym północnym zachodzie będzie nie więcej niż 15-16 st. C. Możliwe, że podobne wartości w większości kraju pojawią się również w Niedzielę Wielkanocną.

Obecne prognozy wskazują więc, że ocieplenie utrzyma się przez niemal cały Wielki Tydzień, ale to właśnie w święta zrobi się wyraźnie chłodniej. Wciąż powinny to jednak być temperatury wyższe od tych, które panują obecnie.
To tylko część zmian, które nastąpią. Święta mogą bowiem upłynąć pod znakiem deszczu, i to w całym kraju.
Wielkanoc 2025: Mokro nie tylko w Lany Poniedziałek
Pomimo cieplejszych dni zarówno Wielki Tydzień, jak i następujące po nim święta zapowiadają się na zdecydowanie mokre.

W długoterminowej prognozie pogody na najbliższe pięć tygodni widać, że w czasie Wielkanocy w całej Polsce suma opadów będzie wyższa od średniej wieloletniej.

Warto jednak pamiętać, że są to wartości uśrednione i nie obejmują poszczególnych dni. Może się więc zdarzyć że święta będą deszczowe, choć równie dobrze akurat w świątecznych dniach może być nieco bardziej sucho, podczas gdy więcej opadów pojawi się nieco później. Ogólnie jednak warto się przygotować na bardziej deszczowe dni.
Wielkanoc 2025: Kiedy wypada?
Wielkanoc to święto ruchome, obchodzone w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W związku z tym może, w zależności od roku, przypadać najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia.
W 2025 roku Niedziela Wielkanocna wypada 20 kwietnia. Oznacza to, że Poniedziałek Wielkanocny przypadnie 21 kwietnia.
Z datą Wielkanocy powiązane są również inne ruchome święta chrześcijańskie. Są to między innymi:
- Środa Popielcowa - przypadająca 46 dni przed Wielkanocą;
- Wniebowstąpienie Pańskie, obchodzone 40. dnia od Wielkanocy;
- Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki) - świętowane 49. dnia od Zmartwychwstania Chrystusa;
- Boże Ciało (Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej), obchodzone w czwartek po święcie Trójcy Świętej, czyli 60 dni po Wielkanocy.
Warto pamiętać, że jest to długoterminowa prognoza pogody, więc jest to symulacja obarczona dużym ryzykiem błędu. Kolejne dane mogą się różnić od prezentowanych obecnie.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!