Reklama

Pogoda w Polsce. Od środy powrót zimy. Spadnie nawet 15 cm śniegu

W środę rano nad Małopolskę nasunie się płytki niż, wraz z którym przemieszczał się będzie układ frontów atmosferycznych, przynosząc nad wschodnią Polskę opady deszczu, a od Dolnego Śląska po Mazury opady śniegu i deszczu ze śniegiem, które mogą przynieść wzrost grubości pokrywy śnieżnej o 8 cm do 15 cm - podał IMGW. W nocy z środy na czwartek należy się spodziewać, że temperatura spadnie poniżej 0 st., co spowoduje zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników.

Meteorolodzy przekazali, że "z niżem przemieszczał się będzie układ frontów atmosferycznych, który przyniesie nad wschodnią Polską opady deszczu, a od Dolnego Śląska po Mazury opady śniegu i deszczu ze śniegiem".

Jak podał synoptyk IMGW, najwięcej deszczu można spodziewać się nadal na południu Podkarpacia. Tam może go spaść do 15 mm. - Natomiast w pasie od Dolnego Śląska i Opolszczyzny po Warmię i Mazury prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej o 8-10 cm, w Sudetach o 12 cm. Opady miejscami będą ograniczały widzialność do 300 m. Warunki na drogach będą trudne - zaznaczył Kamil Walczak z Centralnego Biura Prognoz IMGW.

Reklama

Opady deszczy spowodują też wzrosty w górnych częściach zlewni na południowym-wschodzie kraju. "Na rzekach w zlewni Sanu obserwujemy wzrosty do strefy wody wysokiej. Niedługo zgodnie z ostrzeżeniem zostaną przekroczone stany ostrzegawcze" - podaje IMGW.

Dodał, że najlepsza pogoda będzie na krańcach północno-zachodnich - w ogóle bez opadów.

Silny wiatr. IMGW wydało ostrzeżenie

Temperatura maksymalna wyniesie od 0-2 stopni Celsjusza na zachodzie do ok. 9 stopni Celsjusza na wschodzie. Najcieplejszy ma być rejon Podkarpacia.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, porywisty ze zmiennych kierunków. Na Podkarpaciu i Podhalu porywy wiatru mogą sięgnąć nawet 75 km/h, wysoko w Karpatach do 90 km/h.

Jak podał Walczak, w związku z tymi silniejszymi porywami wiatru IMGW wydało ostrzeżenie dla południowych powiatów woj. podkarpackiego, które obowiązuje do godzin wieczornych.

Pogoda w Polsce. Śniegu będzie przybywać

W nocy ze środy na czwartek prawie w całym kraju będzie zachmurzenie duże, jedynie na zachodzie kraju prognozowane są większe przejaśnienia.

Wystąpią opady śniegu, jedynie na wschodzie deszczu ze śniegiem.

- Przyrost pokrywy śnieżnej nie będzie już tak duży. Nie powinien przekroczyć 3-4 cm na północnym wschodzie i w obszarach górskich - powiedział synoptyk IMGW.

Najniższa temperatura minimalna spodziewana jest w rejonach podgórskich. Tam spadnie ona do minus 6-7 stopni Celsjusza. W centrum ok. minus 3 stopnie. Najcieplejsza noc zapowiada się na wschodzie oraz na zachodzie i Wybrzeżu. Tam odpowiednio ok. 0 stopni i do ok. 2 stopni na plusie.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, już bez tak silnych porywów, zachodni i północno-zachodni.

Temperatura będzie spadać

W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i lokalnymi rozpogodzeniami. Na południowym wschodzie i wschodzie opady śniegu i tam prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o około 10 cm; na północnym zachodzie opady deszczu. Temperatura maksymalna od -2 st. C w rejonach podgórskich Karpat do 3 st. C nad morzem i Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, na Wybrzeżu okresami dość silny, z kierunków zachodnich. W Sudetach porywy wiatru do 55 km/h.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady śniegu, początkowo możliwy także deszcz ze śniegiem. Opady stopniowo zanikające. Temperatura minimalna -2 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, początkowo porywisty, z kierunków zachodnich.

W czwartek w stolicy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura maksymalna 2 st. C. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich.

W kolejnych dniach IMGW zapowiada marznące opadu deszczu oraz więcej śniegu. "Na drogach będzie ślisko, gdyż nocami temperatura będzie spadać poniżej 0 st." - podali synoptycy.

GDDKiA: Trudne warunki na wielu drogach kraju

W środę rano na szlakach komunikacyjnych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad pracuje blisko 700 pojazdów zimowego utrzymania. Bezpieczną jazdę na drogach utrudniają opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu oraz mgły.

Jak informuje GDDKiA, w środę rano wszystkie drogi krajowej są przejezdne. W wielu miejscach kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami. 

Na południu województw opolskiego i małopolskiego, na odcinku Głogówek-Głuchołazy (DK40), Głubczyce-Pietrowice (DK38) i Rabka-Zdój-Nowy Targ (DK47) po ostatnich opadach śniegu drogi pokryte są błotem pośniegowym. 

Opady śniegu i śniegu z deszczem występują w województwach: śląskim, świętokrzyskim, małopolskim, lubelskim, łódzkim, opolskim, wielkopolskim, mazowieckim i w dolnośląskim.

W województwach podlaskim, pomorskim, małopolskim, warmińsko-mazurskim i w zachodniopomorskim jazdę mogą utrudniać mgły.

Synoptycy IMGW-PIB ostrzegają przed możliwym marznącym deszczem powodującym gołoledź, który może pojawić się na Pogórzu Karpackim. Według prognoz możliwy jest przyrost grubości pokrywy śnieżnej w pasie od Śląska po Mazury o od 5 cm do 10 cm.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | opady | marznące opady | zmiana pogody

Reklama

Reklama

Reklama