PiS ma alfabetyczną listę kandydatów w wyborach parlamentarnych
Listę z 32 alfabetycznie ułożonymi nazwiskami kandydatów w jesiennych wyborach parlamentarnych w regionie, przygotowali działacze świętokrzyskiego PiS. Według regionalnego pełnomocnika ugrupowania, posła Krzysztofa Lipca, lista powinna dać partii "znakomite zwycięstwo".

Lipiec nie chciał na razie ujawniać nazwisk kandydatów. - Na tej liście są nasi wszyscy obecni parlamentarzyści, także samorządowcy i ludzie mocno zaangażowani w działalność publiczną poza samorządem. W moim przekonaniu to dobrze skrojona lista, która powinna nam przynieść znakomite zwycięstwo - podkreślił polityk.Obecni posłowie świętokrzyskiego PiS to - poza Lipcem - Halina Olendzka, Maria Zuba, Andrzej Bętkowski i Marek Kwitek. Kandydatami w wyborach do Senatu, mają być zasiadający obecnie w Izbie: Mieczysław Gil, Jarosława Rusiecki i Krzysztof Słoń.
Jak podkreślił Lipiec, wśród kandydatów na posłów znaleźli się reprezentanci wszystkich powiatów województwa świętokrzyskiego, choć ze względu na organicznie liczebne listy - nie wszyscy ze zgłoszonych przez pełnomocników powiatowych partii. "Nie mam tam osób, które mogłyby tę listę sztucznie wzmacniać, jak czynią to inne partie. W zdecydowanej mierze to osoby zaangażowane w działalność PiS, nie wszyscy są członkami partii - to nie było decydującym wyznacznikiem konstruowania propozycji" - tłumaczył poseł.
Polityk podkreślił, że propozycja kandydatur została "sprawnie zatwierdzona" w gronie regionalnych działaczy PiS.
Na liście regionalnego PiS, nie ma kandydatów z innych ugrupowań prawicowych, które na mocy porozumień międzypartyjnych, mogą się na niej później znaleźć. Chodzi m. in. o Solidarną Polskę, Polskę Razem, Prawicę RP, Solidarność.
Lista została wysłana do centrali partii w Warszawie. Jak dodał Lipiec, jej późniejszy kształt będzie - jak przy wcześniejszych wyborach - konsultowany z przedstawicielami partii z regionu świętokrzyskiego.
W 2011 r. PiS zwyciężyło w wyborach do Sejmu w województwie świętokrzyskim (okręg nr 33), zdobywając 31,89 proc. głosów i sześć z 16 mandatów. Druga była PO z 25,39 proc. (pięć mandatów). Do sejmu swoich przedstawicieli wprowadziły też: PSL - 19,77 proc. (trzy mandaty), SLD - 9,72 proc. (jeden mandat), Ruch Palikota - 8,85 proc. (jeden mandat).
Także kandydaci PiS do Senatu zwyciężyli we wszystkich trzech okręgach wyborczych w regionie.
Mandat poselski ze świętokrzyskiego zdobyła m.in. ówczesna liderka listy PiS Beata Kempa (obecnie w Solidarnej Polsce). W trakcie kadencji, wybraną w maju 2014 r. do Parlamentu Europejskiego senator Beatę Gosiewską, zastąpił - zwycięski w wyborach uzupełniających - poseł Rusiecki.
Z kolei miejsce Rusieckiego w sejmowych ławach zajął jesienią poseł dwóch wcześniejszych kadencji, Kwitek. Natomiast wiosną 2015 r. miejsce po pośle niezrzeszonym, Tomaszu Kaczmarku, który zrzekł się mandatu - a w 2011 r. wszedł do Sejmu z ostatniego miejsca świętokrzyskiej listy PiS - objęła b. posłanka, Olendzka.