Oświadczenie Pawła Szopy. "Deklaruję pełną gotowość do współpracy"

Oprac.: Michał Blus
"Od początku tej sprawy deklarowałem i nadal deklaruję pełną gotowość do współpracy z organami ścigania" - oświadczył Paweł Szopa, za którym we wtorek wystawiono list gończy. Dodał, że złożył wniosek o wydanie listu żelaznego. Poszukiwany zaznaczył, ze to "umożliwi mu stawienie się przed sądem". Prokuratura podejrzewa Szopę o udział w aferze dotyczącej Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Obrońca Pawła Szopy, mec. Bartosz Lewandowski zapowiedział złożenie zażalenia na decyzję sądu o tymczasowym aresztowaniu jego klienta.

"Chciałbym oświadczyć, że od początku tej sprawy deklarowałem i nadal deklaruję pełną gotowość do współpracy z organami ścigania w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności" - przekazał w oświadczeniu Paweł Szopa, twórca marki "Red is Bad".
Jak zaznaczył, przez ponad pół roku udzielał wszelkich wyjaśnień i był w kontakcie z prokuraturą.
Afera RARS. Wniosek o wydanie listu żelaznego
"Niestety wczoraj zapadła decyzja uwzględniająca zażalenie prokuratury na postanowienie o niezastosowaniu wobec mnie aresztu. Została podjęta podczas posiedzenia sądu, w którym uniemożliwiono udział moich obrońców. Pozbawiono mnie w ten sposób prawa do obrony i postawiono pod znakiem zapytania szanse na sprawiedliwy i uczciwy proces" - dodał Szopa.
"Nie chcąc uczestniczyć w medialnym przedstawieniu, za pośrednictwem moich obrońców złożyłem wniosek o wydanie listu żelaznego. Umożliwi mi on stawienie się przed sądem i złożenie szczegółowych zeznań. Mam nadzieję, że wniosek zostanie uwzględniony i będę mógł przedstawić wszystkie dowody, które znacząco odbiegają od przebiegu wydarzeń opisywanych przez media na podstawie przecieków" - przekazał w oświadczeniu przedsiębiorca.
List żelazny to dokument, przyrzekający oskarżonemu pozostawanie na wolności do czasu prawomocnego zakończenia procedury karnej. W zamian za list żelazny oskarżony zobowiązuje się odpowiadać w procesie z tzw. "wolnej stopy".
Obrońca Pawła Szopy, mec. Bartosz Lewandowski zapowiedział złożenie zażalenia na decyzję sądu o tymczasowym aresztowaniu jego klienta. Według niego sąd wydał postanowienie "na posiedzeniu niejawnym, bez zawiadomienia, bez dopuszczenia obrońców do stanowiska", a to "niedopuszczalne".
Sprawa Pawła Szopy. Wydano list gończy
We wtorek za Pawłem Szopą wydano list gończy. Zrobił to Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej z siedzibą w Katowicach.
W krótkim komunikacie przekazano, że poszukiwany Paweł Szopa ma 38 lat, jest synem Krzysztofa i na stałe zamieszkuje w Warszawie. Obecnie nie wiadomo, gdzie może przebywać, dlatego policja prosi o pomoc w ustaleniu miejsca pobytu.
Komenda Stołeczna Policji opublikowała wizerunek Pawła Szopy. "Mężczyzna ukrywa się przed organami ścigania" - podkreślono.
"Osoby posiadające jakiekolwiek informacje o miejscu pobytu poszukiwanego, proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z funkcjonariuszami Komendy Stołecznej Policji, tel. 47 7237657, 47 7237893, numerem alarmowym 112 lub z najbliższą jednostką Policji" - dodano w komunikacie.
W poniedziałek katowicki Sąd Okręgowy uwzględnił zażalenie prokuratora i wydał zgodę na areszt twórcy "Red is Bad" na 90 dni.
Afera w RARS. Trwa śledztwo w sprawie
Paweł Szopa jest poszukiwany w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Śledztwo wszczęto 1 grudnia 2023 roku w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie. Następnie w kwietniu bieżącego roku sprawa została przejęta przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.
"Przedmiot śledztwa dotyczy między innymi dopuszczenia się w okresie od 23 lutego 2021 roku do 27 listopada 2023 roku w Warszawie, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez osoby będące pracownikami Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych podczas organizowania i procedowania zakupu towarów dla ww. Agencji, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego" - wskazała PK.
Podejrzanymi w sprawie są Michał K. (ówczesny szef agencji - red.) oraz Paweł Szopa. Wcześniej w lipcu zarzuty usłyszały osoby pełniące funkcje w Biurze Zakupów RARS - dyrektorka Justyna G. i kierowniczka Joanna P.
Zobacz również:
- Zatrzymanie Michała K. Siemoniak potwierdza "bliską współpracę" służb
- Wystawiono list gończy za Pawłem Szopą
- Michał K. zatrzymany w Londynie. Politycy komentują: Jest akcja, jest reakcja
- Zatrzymanie byłego szefa RARS. Prokuratura o dalszych krokach
- Michał K. nie zgodził się na ekstradycję do Polski. Decyzja sądu ws. aresztu
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!