Reklama

Reklama

Orędzie Elżbiety Witek. "Migranci są żywą tarczą"

- Alaksander Łukaszenka cynicznie napędza nielegalną migrację, aby osiągnąć własne cele polityczne oraz zdestabilizować sytuację na wschodniej granicy Polski i Unii - powiedziała w poniedziałkowym orędziu marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Zapewniła, że rządzący w obliczu kryzysu na polsko-białoruskiej granicy "nie ulegną szantażom i agresji" reżimu.

W orędziu Marszałek Sejmu przekazała, że "rozpoczęła się największa do tej pory próba bezprawnego, masowego i siłowego naruszenia integralności wschodniej granicy Polski i UE". - Do okolic Kuźnicy Białostockiej dotarła liczna grupa migrantów, uformowana i kierowana przez białoruskie służby. Stanęliśmy przed obliczem największego kryzysu migracyjnego - stwierdziła.

Jak przypomniała, "hybrydowe działania Alaksandra Łukaszenki trwają od wiosny". - Od początku roku straż graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią - powiedziała. 

Reklama

Dodała, że białoruski reżim "cynicznie napędza nielegalną migrację, aby osiągnąć własne cele polityczne oraz zdestabilizować sytuację na wschodniej granicy Polski i Unii". - Migranci są żywą tarczą, którą bezwzględnie używają władze Białorusi. W instrumentalny sposób, przy użyciu groźby i szantażu, wykorzystują mężczyzn, bezbronne kobiety oraz dzieci - mówiła w orędziu.

Elżbieta Witek: W obronie granicy będziemy nieugięci i skuteczni

Marszałek Sejmu wezwała do potępienia takich działań Mińska. - Łukaszenka musi liczyć się z konsekwencjami swoich czynów. Już dziś nasi sojusznicy z UE i NATO jednoznacznie i solidarne potępili agresję i wezwali do jej natychmiastowego zakończenia. Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz - zapewniła.

Witek oznajmiła, iż na obszar "największego zagrożenia" skierowano dodatkowych funkcjonariuszy oraz "odpowiednie siły", aby zapewnić "ochronę granicy Polski i Unii Europejskiej". - Mamy deklaracje wsparcia i pomocy. Obrona granicy jest priorytetem, będziemy w tym nieugięci i skuteczni - zadeklarowała.

W orędziu przypomniała również, że w poniedziałek zwołała posiedzenia prezydium Sejmu oraz Konwentu Seniorów, a następnego dnia odbędą się nadzwyczajne obrady Sejmu poświęcone sytuacji na granicy z Białorusią. - To test dla całej klasy politycznej, wszystkich środowisk w parlamencie. Są takie momenty w życiu naszego narodu, że musimy zapomnieć o politycznych interesach, animozjach, sporach i w duchu solidarności zadbać o interes kraju - oceniła.

Orędzie Elżbiety Witek. Podziękowała funkcjonariuszom i ich rodzinom

Marszałek Sejmu powiedziała również, że "musimy zatroszczyć się o suwerenność Polski". - Bezpieczeństwo Polaków jest naszym wspólnym i najważniejszym obowiązkiem. W obliczu zewnętrznego zagrożenia tylko to ma znaczenie - mówiła. 

Fragment przemówienia poświęciła również żołnierzom, policjantom i strażnikom granicznym, którzy odpierają hybrydowy atak. - Nasze myśli, troska i wsparcie powinny być kierowane stronę strzegących granicy. Dziękujemy za waszą służbę. Dziękuję rodzinom czekającym na ich powrót do domu - powiedziała.

Jak dodała, rządzący "zrobią wszystko, aby obronić polską granicę". - Nie ulegniemy szantażom i agresji, powstrzymamy inwazję reżimu Łukaszenki. Bądźmy razem w tych trudnych chwilach próby - zaapelowała Elżbieta Witek.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje