Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Odwołanie Leppera: Sejmowa debata i komentarze polityków

Decyzja o odwołaniu Andrzeja Leppera z funkcji wicemarszałka była szeroko komentowana zarówno na sali sejmowej jak i poza nią.

Według wnioskodawców, lider Samoobrony naraził się, uniemożliwiając eksmisję nielegalnego targowiska we Włocławku. Ostatnio czarę goryczy przepełniły jego obraźliwe słowa skierowane pod adresem ministra spraw zagranicznych, Włodzimierza Cimoszewicza.

Zdaniem Borowskiego, wybór nowego wicemarszałka powinien nastąpić przed Świętami Bożego Narodzenia. - Trzeba zostawić trochę czasu na zgłoszenie kandydatów, na porozumienia między klubami. Trzeba też wyjaśnić, czy Samoobrona chce zgłosić własnego kandydata - powiedział marszałek po spotkaniu klubu SLD z premierem. Jednak - jak mówił Borowski: "zbyt długo nie można oczywiście czekać", dlatego wybór nastąpi w grudniu. - Do świąt - dodał.

Według konstytucjonalisty, prof. Stanisława Gebethnera, mimo braku konkretnych przepisów Sejm może odwołać wicemarszałka Izby w taki sam sposób, w jaki go powołano, czyli bezwzględną większością głosów na wniosek co najmniej 15 posłów.

Beger: zamknąć posiedzenie Sejmu

Renata Beger z Samoobrony złożyła wniosek o zamknięcie posiedzenia Sejmu. Postulowała skierowanie wniosków o odwołanie Andrzeja Leppera z funkcji wicemarszałka Sejmu do komisji regulaminowej.

- Wnoszę o zamknięcie posiedzenia Sejmu i odesłanie wniosków (o odwołanie Leppera z funkcji wicemarszałka) do komisji regulaminowej i spraw poselskich - powiedziała Beger.

Marszałek Sejmu Marek Borowski nie uwzględnił wniosku posłanki Samoobrony. Tłumaczył, że prezydium Sejmu zgłosiło się w tej sprawie po opinię do prawników, którzy jednomyślnie stwierdzili, że odwołanie wicemarszałka odbywa się w tym samym trybie jak jego powołanie. Dodał, że dlatego wniosek o odwołanie nie wymaga opinii komisji regulaminowej.

Wrzodak: LPR będzie się kierować sumieniem w sprawie Leppera

Zygmunt Wrzodak (LPR) podczas sejmowej debaty nad odwołaniem Andrzeja Leppera z funkcji wicemarszałka Sejmu powiedział, że posłowie Ligi w tym głosowaniu będą się kierować własnym sumieniem.

- Rozumiemy marszałka Leppera, któremu zabrakło lepszych słów dla określenia działań ministra Cimoszewicza - mówił Wrzodak w Sejmie. Apelował, by nie oddzielać sprawy Leppera od tego, że Włodziemierz Cimoszewicz poinformował o szczegółach polskiego stanowiska negocjacyjnego w sprawie sprzedaży ziemi w Brukseli, a nie w Warszawie. Zdaniem Wrzodaka, taka postawa Cimoszewicza "zasługuje na naganę i najwyższe potępienie".

Dodał, że LPR ma żal do Samoobrony, że poparła rząd SLD-UP-PSL. Mówił, że może teraz - gdy SLD i UP chcą odwołania Leppera - Samoobrona pozna się na "postkomunistach".

Ujazdowski o Lepperze: naprawiamy błąd

Kazimierz Ujazdowski (PiS) powiedział dzisiaj w Sejmie, że jego klub jako pierwszy przestrzegał przed wyborem Andrzeja Leppera na wicemarszałka Sejmu. Przedstawiając wniosek PiS o odwołanie Leppera, Ujazdowski podkreślił, że dokonany przez sejmową większość wybór Leppera był to wybór przeciwko kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości - Lechowi Kaczyńskiemu.

Kalisz: Lepper zawiódł zaufanie tych, którzy na niego głosowali

Ryszard Kalisz (SLD) powiedział dzisiaj, że Andrzej Lepper zawiódł tych, którzy głosowali za jego kandydaturą na funkcję wicemarszałka Sejmu, dlatego Sojusz złożył wniosek o jego odwołanie. Kalisz uzasadniał wniosek SLD o odwołanie Leppera z funkcji wicemarszałka sejmu.

Przypomniał, że Klub SLD był za tym, aby Lepper został wicemarszałkiem, bo w opinii Sojuszu, Samoobrona jako trzeci co do wielkości klub parlamentarny powinna mieć swojego reprezentanta w Prezydium Sejmu.

Jak dodał, Sojusz był przekonany, że Lepper jako wicemarszałek będzie dbał o autorytet Sejmu. - To przeświadczenie niestety się nie sprawdziło - mówił Kalisz.

- Pan wicemarszałek pochwalał naruszanie prawa, wielokrotnie publicznie wypowiadał się o lekceważeniu prawa, użył obraźliwych słów, które nie powinny paść z niczyich ust a tym bardziej z ust wicemarszałka Sejmu - powiedział poseł Sojuszu.

Dzikowski: tylko chora demokracja może nagradzać łamiących prawo

Tylko chora demokracja może nagradzać tych, którzy łamią prawo i nawołują do tego innych - mówił dzisiaj w Sejmie Waldy Dzikowski, uzasadniając wniosek PO o odwołanie Andrzeja Leppera z funkcji wicemarszałka Sejmu. Dzikowski mówił, że Sejm zajmując się wnioskiem o odwołanie Leppera "naprawia błąd", przed którym przestrzegali przedstawiciele PO i sam Andrzej Lepper.

Dorn: Lepper to produkt SLD

/RMF

Ludwik Dorn, poseł PiS-u, gość porannej rozmowy Faktów RMF przypomina, że sprawy Andrzeja Leppera w ogóle by nie było, gdyby nie Sojusz Lewicy Demokratycznej. - Sojusz Leppera zrobił (Lepper został wicemarszałkiem Sejmu dzięki poparciu SLD), a teraz, powiedzmy, dokonuje na nim swego rodzaju aborcji, aborcji politycznej. My akurat w tej sprawie jesteśmy za aborcją polityczną i to mu ułatwiamy - mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości. Ludwik Dorn zapewnił, że Andrzej Lepper nie stanie się politycznym męczennikiem. - W Samoobronie takich ludzi po prostu nie ma - tłumaczył Dorn. Przeczytaj cała rozmowę

Kwaśniewski: decyzja o odwołaniu Leppera musi być podjęta

- Z każdego punktu widzenia uważam, że ta decyzja musi być podjęta - mówił prezydent Kwaśniewski, który we wtorek był gościem telewizyjnego Monitora Wiadomości. Jego zdaniem, jeżeli odwołanie Leppera z funkcji wicemarszałka stanie się faktem, to będzie dowód, iż "państwo demokratyczne ma sposoby, metody i potrafi zorganizować silną większość dla takich decyzji".

Lepper chce postępowania prokuratorskiego przeciwko Cimoszewiczowi

/RMF

Wicemarszałek Sejmu Andrzej Lepper uważa, że prokuratura powinna wszcząć postępowanie przeciwko ministrowi Włodzimierzowi Cimoszewiczowi za to, że ten określił skierowane pod jego adresem przeprosiny mianem "łajdackie". - Niech oni wszczynają teraz dochodzenie wobec Cimoszewicza za nazwanie mnie łajdakiem. Niech wszczynają dochodzenie przeciwko tym, którzy mówią, że na Leppera i Samoobronę głosowała gawiedź w Polsce. To jest obraza wyborców! I tu się nic nie mówi, tylko wszystko to, co powie Lepper, jest bardzo złe. Niech wszczynają postępowanie, mają takie prawo - powiedział Andrzej Lepper.

Na pytanie, czy w związku z tym, że prokuratura w Olsztynie rozpoczęła postępowanie w sprawie jego wypowiedzi dotyczącej ministra spraw zagranicznych Włodzimierza Cimoszewicza i jego ojca, Lepper złoży immunitet, odpowiedział, że nie.

Lech Kaczyński nie wie, czy będzie chciał zastąpić Leppera

Nie wiadomo jeszcze, kto ewentualnie zastąpi Leppera na stanowisku wicemarszałka Sejmu. Lech Kaczyński z Prawa i Sprawiedliwości, który na pierwszym posiedzeniu Sejmu ubiegał się o to stanowisko, powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że nie zdecydował jeszcze o ponownym kandydowaniu.

Wojciechowski: Samoobrona powinna mieć wicemarszałka

Janusz Wojciechowski z PSL powiedział, że nawet gdyby Andrzej Lepper został odwołany z funkcji wicemarszałka Sejmu, to klub Samoobrony powinien mieć swojego reprezentanta w prezydium Izby. - Samoobrona powinna mieć reprezentanta w prezydium Sejmu. To był główny motyw, dla którego PSL i ja osobiście głosowałem za powołaniem pana Andrzeja Leppera na wicemarszałka Sejmu, kierując się głównie tym, że Samoobrona jest dużym klubem parlamentarnym i powinna mieć reprezentanta w prezydium Sejmu. Pod tym względem sytuacja się nie zmienia. Gdyby nawet pan marszałek Lepper został odwołany, to w pierwszym rzędzie należałoby szukać następcy w szeregach Samoobrony - mówił Wojciechowski. Dodał, że "spekulacje na temat następcy jeszcze funkcjonującego marszałka byłyby przedwczesne i niewłaściwe w tej sytuacji".

RMF/PAP

Zobacz także