Reklama

Odnotowano -28,5 stopnia, a to jeszcze nie koniec. Szykujcie się na potężne mrozy

Najbliższe dni w pogodzie zapowiadają się bardzo mroźnie. Temperatura w niektórych regionach już spadła poniżej –28 stopni Celsjusza. Uderzenie arktycznego powietrza w Polskę na początku lutego to efekt wyżu, który dotarł do naszego kraju z północy. IMGW nie czeka i już wydaje alerty dla powiatów w kilku województwach. Gdzie będzie najzimniej w najbliższych dniach?

Ekstremalny mróz dotarł do Polski. Minionej nocy temperatura spadła poniżej –28 st. C.

W pierwszych dniach lutego zima zaprezentuje w Polsce niebezpieczne oblicze. Wszystko za sprawą rozległego wyżu, którego zasięg objął zachodnią, środkową i północno-wschodnią Europę. Tym samym do naszego kraju wróci dwucyfrowy mróz, który da znać o sobie przede wszystkim w nocy.

Tak właśnie było minionej nocy z poniedziałku na wtorek. W Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, czyli słynnym biegunie zimna na południu Małopolski, odnotowano aż 28,5 stopni mrozu. Ponadto na standardowej wysokości zanotowano -23 st. C. w Poroninie, -21  st. C. w Jakuszycach, -20,5 st. C. w Ratułowie i -17 st. C. w Zakopanem.

Reklama

Mroźnie w nocy było też w innych regionach Polski. W centrum kraju temperatura wahała się od -6 do nawet -16 st. C. Z kolei na zachodzie Polski lokalnie termometry wskazały -12 st. C. Według synoptyków IMGW najcieplej było na Pomorzu i w północno-zachodniej części kraju. Tam temperatura spadła nieznacznie poniżej 0 st. C.

Pogoda na najbliższe dni pod znakiem potężnego mrozu. Gdzie będzie najzimniej?

Prognoza pogody na kolejne dni tygodnia nie zwiastuje nagłego ocieplenia, a wręcz przeciwnie. O ile w dzień temperatura maksymalna wahać się będzie od 4 do -7 st. C., to w nocy ponownie będziemy mieli do czynienia z dużymi spadkami - nawet do -20 st. C.

Dziś w nocy temperatura minimalna wyniesie od -18 st. C. na Podhalu, -6 st. C. w centrum, do -4 st. C. w rejonie Świnoujścia. Jeszcze zimniej będzie w nocy z 8 na 9 lutego. Wówczas termometry wskażą -21 st. C. w rejonach górskich na południu Polski, a w centrum kraju -16 st. C.

W piątek (10.02) będzie pochmurno i ponownie pojawią się w kraju opady śniegu, a na Wybrzeżu także śniegu z deszczem. Z kolei w nocy temperatura ponownie spadnie do bardzo niskich wartości. Synoptycy przewidują, że termometry mogą pokazać -24 st. C. na Podhalu, w centrum -16 st. C., a na północy kraju -10 st. C.

IMGW wydaje ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym mrozem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym mrozem. We wtorek (07.02) alerty obowiązują w województwach:

  • śląskim, w powiatach: cieszyńskim, bielskim i żywieckim;
  • małopolskim, w powiatach: tatrzańskim, nowotarskim, suskim, nowosądeckim, limanowskim;

Eksperci IMGW prognozują, że alerty pogodowe związane z silnym mrozem w kolejnych dniach obejmą także powiaty w województwie podkarpackim.

Zobacz też:

ZUS wyśle do Polaków specjalne listy. Dostaną je m.in. emeryci

Od 1 lutego potrzebne nowe wnioski o 500 plus. Ty też musisz go złożyć?

Ważny komunikat TOPR i ostrzeżenie. W te miejsca w Tatrach lepiej nie iść


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy