Reklama

Ważny komunikat TOPR i ostrzeżenie. W te miejsca w Tatrach lepiej nie iść

Turyści, którzy spędzają czas w Tatrach i Karkonoszach, powinni powstrzymać się od wycieczek powyżej granice lasów. Przez silny wiatr i intensywne opady śniegu wchodzenie na szlaki jest niebezpieczne. TOPR ogłosiło 3. stopień zagrożenia lawinowego. Z kolei w rejonie wschodnich zboczy Małego Kościelca po południu zeszła śnieżna lawina, całkowicie przysypując turystę.

Jak poinformował ratownik dyżurny TOPR Tomasz Wojciechowski, powiadomieni o wypadku ratownicy zdołali szybko dotrzeć na miejsce i wydobyć poszkodowanego spod śniegu po ok. 35 minutach, jednak jego stan jest ciężki. Trwa walka o jego życie.

Ratownicy TOPR-u ostrzegają turystów przed wchodzeniem na szlaki w Tatrach i Karkonoszach. Uważać powinni także narciarze.

Zagrożenie lawinami w Karkonoskim i Tatrzańskim Parku Narodowym

Przez utrzymujące się opady śniegu i silny wiatr, sytuacja lawinowa będzie się pogarszać. W niektórych miejscach pokrywa śnieżna osiąga już ponad 2 metry głębokości. Według prognoz może zaistnieć konieczność wprowadzenia 4. stopnia zagrożenia.

Reklama

Warunki są niekorzystne, a poruszanie się wymaga dużego doświadczenia i umiejętności. Wyzwolenie lawiny jest bardzo prawdopodobne, nawet przy małym obciążeniu dodatkowym.

Zrezygnujmy z wycieczek powyżej górnej granicy lasu

Ratownicy apelują do turystów o zaniechanie działalności górskiej powyżej górnej granicy lasu. Należy zrezygnować z wchodzenia na szlak do schroniska przy Morskim Oku. Niebezpieczne będzie także kierowanie się Doliną Roztoki do Doliny Pięciu Stawów. Trasy są przecięte w kilku miejscach przez żleby, którymi mogą zejść duże lawiny.

Uważać powinni także narciarze, którzy jeżdżą na Kasprowym Wierchu. Należy pozostać na przygotowanych trasach w Kotle Gąsienicowym i Goryczkowym. Nie warto wjeżdżać na sąsiednie stoki. Są to również miejsca mocno narażone na lawiny.

W Karkonoskim Parku Narodowym zamknięto szlaki, które są zagrożone. Ratownicy ostrzegają także, aby nie zbliżać się do krawędzi kotłów polodowcowych.

Tragedia w Tatrach

Przypadków, w których lawina pokonała człowieka, jest wiele. W niedzielę 29 stycznia lawina w Tatrach Słowackich porwała trzech doświadczonych wspinaczy. Mimo szybkiej interwencji dwóch mężczyzn nie udało się uratować. Pomoc wezwał jeden z nich. Udało mu się uwolnić spod śniegu i zadzwonić do ratowników. Nie mógł odnaleźć swoich współtowarzyszy. Mężczyźni byli doświadczonymi taternikami. Lawina zeszła, kiedy wspinacze schodzili już z góry.

Zobacz także:

Żółty śnieg pod drzewami. Przyczyna wcale nie jest taka oczywista

Tajemnicza wyprawa na Mount Everest. Groźby z ojczyzny: "Wyprzemy się was" 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lawiny | Tatry | zagrożenie lawinowe | TOPR

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy