Reklama

ZUS wyśle do Polaków specjalne listy. Dostaną je m.in. emeryci

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych PIT za 2022 rok. Przed 1 marca wszyscy, którzy w ubiegłym roku choćby jeden raz pobrali świadczenie z ZUS, otrzymają należną im deklarację podatkową. Sprawdź, kto otrzyma pisma i co będą one zawierały.

Listy od ZUS: Co jest w piśmie?

Pismo z ZUS to standardowy list, który wysyłany jest co roku, na przełomie stycznia i lutego. Zawiera on deklarację taką jak: PIT-40A albo PIT-11A lub PIT-11.

Kilka milionów formularzy trafi do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS. Zrealizowano już pierwszą transzę, która liczy około 124 tysięcy dokumentów PIT, przygotowanych do wysyłki przez Biuro Poligrafii. Deklaracje będą wysyłane do końca lutego

Kto dostanie listy od ZUS?

  • Emeryci i renciści - otrzymają oni PIT-40A, jeśli pobierali świadczenie z ZUS przez cały rok kalendarzowy. Ten PIT ZUS wyśle także do nierezydentów zamieszkałych w państwach, z którymi Polskę łączą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z odrębną stawką podatku z tytułu uzyskiwania w Polsce świadczeń emerytalno-rentowych.
  • Osoby, które korzystały ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty socjalnej - ta grupa również otrzyma PIT-40A.
  • Osoby pobierające inne niż wyżej wymienione świadczenia z ZUS, np. zasiłki chorobowe czy macierzyńskie i te, które w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS - otrzymają one PIT-11A.
  • Osoby, które nie pobierały świadczeń do końca roku podatkowego oraz świadczeniobiorcy, którzy złożyli w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem lub dziećmi albo złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej lub wniosek o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A - te osoby także otrzymają PIT-11A.
  • Osoby, które pobrały w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS na podstawie wyroku sądu lub ugody - do tych osób zostanie wysłany PIT-11.

Dodatkowo osoby, którym ZUS wypłacał świadczenia, będą miały dostęp do deklaracji PIT także na swoim profilu na portalu PUE ZUS.

Reklama


Po co ZUS wysyła listy?

PIT-40A dostaną emeryci i renciści, którzy pobierali świadczenie z ZUS przez cały rok kalendarzowy, a w wyniku rozliczenia podatku uzyskają niedopłatę podatku lub wynik rozliczenia wyniesie zero złotych.

Oprócz tego ZUS nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku, dlatego takie osoby otrzymają PIT 11A, a zwrot z tytułu nadpłaty podatku bezpośrednio z urzędu skarbowego. Zwrot nadpłaty nastąpi w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego.

Powyższe pisma w tym również PIT-11 mają ułatwić dopełnienie wszystkich obowiązków odnośnie deklaracji podatkowych za ubiegły rok i rozliczyć osoby, które dodatkowo pobierały świadczenia z ZUS.

Czytaj również:

Ulga dla osób samotnie wychowujących dzieci. Ile można zaoszczędzić?

PIT dla emerytów w 2023 roku. Ci seniorzy muszą rozliczyć się z fiskusem

Jeden wniosek i zyskasz 300 zł. Wystarczy złożyć PIT-2 u pracodawcy

Zobacz także: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PIT | rozliczenie podatków | ZUS | PUE ZUS | emeryci | emeryci i renciści

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy