Reklama

Jak usunąć lód i szron z szyby auta? Sprawdzone sposoby

Lód i szron na szybie auta to problem, który wraca każdego roku. Warto dowiedzieć się, jak można oczyścić szybę i bezpiecznie ruszyć w podróż. Przedstawiamy praktyczne porady na to, jak usunąć lód i szron.

Każdy na pewno nie raz znalazł się w sytuacji, gdy wyjątkowo zależało mu na czasie, jednak nie mógł szybko ruszyć samochodem ze względu na zamarznięte szyby. Frustracja w takim momencie może wytrącić człowieka z równowagi. Warto dowiedzieć się, jak usunąć lód i szron z szyby, a także co można zrobić, żeby w ogóle się nie pojawił.

Domowy sposób na usunięcie lodu i szronu z szyb

Nie tak dawno temu rozgorzała dyskusja na temat zasadności używania wrzątku do odmrażania szyb. Gorąca woda naprowadzona bezpośrednio na lód powodowała, że problemem stawał się nie tyle szron na szybie, ile jej brak - ponieważ różnica temperatur prowadziła do pęknięcia szyby.

Reklama

Czytaj również: Bywało nawet -41 stopni Celsjusza. A co przyniesie "bestia ze wschodu"?

Ostatnio pojawiło się nowe rozwiązanie, które co prawda nie dotyczy używania zagotowanej wody, a jej wymieszania z płynem o pokojowej temperaturze. Polega na tym, że trzeba wziąć woreczek śniadaniowy z zamknięciem, a następnie napełnić go gorącą i letnią wodą w proporcji 50/50. Następnie wystarczy przyłożyć wypełnione opakowanie do szyby i patrzeć, jak topi się lód. Jednocześnie nie ryzykując jej stłuczenia.

Sklepowe rozwiązania – pozbądź się lodu i szronu z szyb

Lód i szron z szyb można też usunąć przy wykorzystaniu artykułów dostępnych w sklepach. Może to być, na przykład spray do rozmrażania. Wystarczy nim spryskać szybę i zebrać nadmiar oblodzenia skrobaczką lub wycieraczką – jeśli pozostałości po szronie nie ma dużo.

Sklepowe odmrażacze są dostępne w opakowaniach o różnej objętości, z reguły od 300 ml do 750 ml. Sprawdzają się również w wyjątkowo niskich temperaturach, rzędu -60°C/ -70°C. Ich działanie jest poza tym bezpieczne dla szyby, a także gumowych i plastikowych elementów auta. 

Jak zapobiegać pojawieniu się lodu i szronu na szybie?

Do sprawdzonych sposobów na zapobieganie pojawianiu się lodu i szronu na szybie zaliczają się maty i pokrowce. Matę antyszronową można założyć na szybę, mocując ją na lusterkach bocznych auta lub zatrzaskując oba końce drzwiami. 

Bardziej kompleksowym rozwiązaniem jest pół-plandeka. To element wyposażenia, który zakrywa górną część pojazdu. Chroni przednią i tylną szybę, a także te znajdujące się po stronie pasażerów.

Czytaj również:

Tak odmrozisz szybę samochodu w kilka sekund. Zapomnij o skrobaczce

"Wizjerek w szybie" i czapa śniegu na dachu. Co grozi za jazdę nieodśnieżonym autem?

Masz dość skrobania szyb w samochodzie? Są na to niezawodne sposoby

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: auto | szron na szybach | porady

Reklama

Reklama

Reklama