Nowy wpis Tuska, przypomniał ważną rocznicę. "Nazwijmy rzeczy po imieniu"
"5 marca 1940 roku w Moskwie zapadła decyzja o wymordowaniu ponad 22 tysięcy polskich jeńców wojennych" - przypomniał w krótkim wpisie Donald Tusk. "Pamięć o kłamstwie i zbrodni katyńskiej niech będzie przestrogą dla świata. Nazywajmy zawsze rzeczy po imieniu: zbrodnia jest zbrodnią, ofiara - ofiarą, agresor - agresorem" - dodał premier, jasno nawiązując do obecnej sytuacji w Ukrainie.

W środę przypada 85. rocznica decyzji Związku Radzieckiego o zabiciu przedstawicieli polskich elit podczas II wojny światowej. Zbrodnia katyńska dotyczyła wojskowych, intelektualistów czy duchownych.
Wydarzenie to przypomniał Donald Tusk, publikując wpis na platformie X. "5 marca 1940 roku w Moskwie zapadła decyzja o wymordowaniu ponad 22 tysięcy polskich jeńców wojennych" - czytamy.
"Pamięć o kłamstwie i zbrodni katyńskiej niech będzie przestrogą dla świata. Nazywajmy zawsze rzeczy po imieniu: zbrodnia jest zbrodnią, ofiara - ofiarą, agresor - agresorem" - dodał szef rządu.
Zbrodnia katyńska. Premier przypomniał rocznicę. "Przestroga dla świata"
W krótkim komunikacie należy doszukiwać się nawiązania do czasów współczesnych. W stolicach kolejnych państw toczą się rozmowy nad rozwiązaniem konfliktu Rosji z Ukrainą. Przypomnijmy, 24 lutego 2022 roku w Moskwie zapadła decyzja o zaatakowaniu sąsiedniego kraju.
Wyjaśnienie zbrodni katyńskiej zajęło kilkadziesiąt lat. Początkowo sowiecka propaganda winą za zabicie ponad 22 tys. Polaków obarczała hitlerowskie Niemcy.
Do przyznania się Rosjan doszło dopiero w kwietniu 1990 roku. Wydarzenia w Katyniu uznano wówczas za "jedną z ciężkich zbrodni stalinizmu". Ciała ofiar zbrodni spoczywają w kilku lokalizacjach: Katyniu, Miednoje, na przedmieściach Charkowa oraz w Bykowni koło Kijowa.
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tysięcy obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!