Reklama

Nowa dopłata do ogrzewania. Na jakich zasadach będzie dodatek do gazu ziemnego?

Zamrożenie cen gazu, ustanowienie dodatku do gazu dla najuboższych rodzin i obowiązujący przy tym próg dochodowy – to główne założenia nowej ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Kto może liczyć na dofinansowanie? Ile wyniesie maksymalna cena za gaz w 2023 roku? Czy trzeba złożyć odpowiedni wniosek? Wyjaśniamy.

Zamrożenie cen gazu w 2023 roku i dodatek gazowy. Nowa ustawa przyjęta przez Sejm

Sejm uchwalił w czwartek (01.12) ustawę o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Projekt został w piątek przyjęty przez rząd w tzw. trybie obiegowym, zaś w poniedziałek został opublikowany na stronie internetowej Sejmu. 

Założeniem projektu jest zamrożenie cen gazu na poziomie tych z 2022 r. To rozwiązanie jest adresowane głównie do gospodarstw domowych, ale również odbiorców wrażliwych takich jak szkoły, przedszkola, placówki medyczne czy wspólnoty mieszkaniowe.

W ustawie przewidziano również dodatek gazowy. Nowa dopłata do ogrzewania jest odpowiedzią rządu na trudną sytuację energetyczną. Od stycznia 2023 r. wróci jednak podatek VAT na gaz o wartości 23 proc. Obecnie w ramach tarczy antyinflacyjnej wynosi on 0 proc.

Reklama

Dla kogo jest dodatek do gazu? Nie wszyscy skorzystają z dofinansowania

Dodatek do gazu otrzymają osoby o najniższych dochodach. Dofinansowanie przysługuje osobom, których miesięczne dochody nie przekraczają:

  • 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
  • 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Dodatek będzie odpowiadał wysokości podatku VAT, który od 1 stycznia wzrośnie w przypadku opłat za energię. Refundacja podatku przewidziana jest dla gospodarstw domowych, które jako główne źródło ciepła wykorzystują piec gazowy wpisany bądź zgłoszony do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

Rozliczanie zwrotu VAT leży po stronie samorządów. Wniosek o refundację trzeba będzie złożyć w terminie 30 dni od otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie gazu. Będzie można go złożyć także w formie elektronicznej.

W Ocenie Skutków Regulacji (OSR) podano, że szacowana liczba gospodarstw domowych, którym przysługiwać będzie refundacja podatku VAT, wyniesie ok. 300 tysięcy. Koszt tej refundacji szacowany jest na ok. 1 mld złotych.

Dodatek do gazu: Trzeba składać wniosek, żeby otrzymać dopłatę do ogrzewania?

Dobrą informacją jest fakt, iż aby otrzymać dodatek do gazu nie będzie trzeba składać odpowiednich wniosków. Wystarczy przedstawić w urzędzie gminy fakturę za gaz. Zgodnie z zapowiedziami minister klimatu, wszystkie faktury wystawione w 2023 roku będzie można zanieść do urzędu i na tej podstawie urzędnicy muszą zwrócić nam zapłacony podatek VAT.

Zamrożenie cen gazu w 2023 roku – zasady. Ile wyniesie maksymalna cena za gaz?

Ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych zakłada również, że w 2023 r. taryfy na gaz dla gospodarstw domowych, wspólnot, spółdzielni czy podmiotów wrażliwych mają zostać zamrożone na poziomie tych z 2022 r. Zasada zamrożonej taryfy na gaz będzie obowiązywała wszystkich - bez względu na próg dochodowy.

Sprzedawcy gazu będą mieli obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi ceny maksymalnej w wysokości 200,17 zł za MWh. Zamrożona zostanie też wysokość stawek opłat dystrybucyjnych. Nowe przepisy dotyczą odbiorców indywidulanych oraz odbiorców wrażliwych, takich jak szkoły, szpitale, kościoły czy przedszkola.

Zobacz też:

Nowa edycja programu Senior plus. Ruszył nabór wniosków. Dla kogo pieniądze?

Trwają kontrole w domach. Czy inspektorem może być listonosz? Czy musisz go wpuścić?

Kolejny pomysł na dodatkowe pieniądze dla seniorów. Kto mógłby liczyć na nowe 500 plus?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy