Reklama

Reklama

Morawiecki a nieruchomości BZ WBK. Premier odpowiada na artykuł

Sprzedaż nieruchomości odbyła się zgodnie z procedurami, poniedziałkowe oświadczenie banku Santander rozwiało wątpliwości - powiedział premier Mateusz Morawiecki pytany o artykuł "Gazety Wyborczej" o transakcji dokonanej przez jego żonę.

Pytany w czwartek, czy nie byłoby lepiej, gdyby jego żona Iwona Morawiecka ujawniła majątek, by uciąć spekulacje, premier powiedział dziennikarzom w Michalinie (woj. mazowieckie), że "tak zwane spekulacje 'Gazety Wyborczej' dotyczyły tego, że nieruchomości sprzedawana przez BZ WBK, dzisiaj Santander, były sprzedawane taniej".

Mateusz Morawiecki a nieruchomości. Kolejny artykuł "GW"

Premier dodał, że z poniedziałkowego oświadczenia banku Santander "wynika jednoznacznie, że nie ma żadnych wątpliwości". Powtórzył, że sprzedaż odbyła się prawidłowo. - Są procesy i procedury, które były przestrzegane, wyceny, które były dokonywane - oświadczył.

Reklama

W poniedziałek "Gazeta Wyborcza" w artykule "Działka Morawieckich i grupa trzymająca kamienice BZ WBK" napisała o sprzedaży nieruchomości przez Bank Zachodni WBK, którego prezesem w latach 2007-2015 był obecny premier. Według autorów sprzedane przez bank nieruchomości w różnych częściach kraju trafiły do osób i firm związanych z biznesmenem Pawłem Marchewką (twórcą firmy z branży gier komputerowych Techland - red.), który wyłożył pieniądze na zakup działki we Wrocławiu, sprzedanej w 2021 r. przez żonę premiera. 

Powołując się na biegłą sądową, "GW" stwierdziła, że działka została sprzedana za kwotę wielokrotnie niższą od ceny rynkowej.

Morawiecki odpowiada "GW". Artykuł pełen "piramidalnych insynuacji"

Centrum Informacyjne Rządu oświadczyło w odpowiedzi na publikacje, że "Morawiecki jako prezes banku BZ WBK nie zajmował się procesem sprzedaży nieruchomości należących do banku", a "sprzedaż odbywała się według określonych procedur i po uzyskaniu wycen rynkowych". CIR zaznaczyło, że od czasu, gdy przestał pełnić funkcje w zarządzie banku i rozpoczął działalność w administracji państwowej, Morawiecki nie ma wiedzy o sprzedaży nieruchomości przez bank "ani o ofertach kierowanych do kogokolwiek".

Premier określił we wtorek artykuł "Gazety Wyborczej" jako "pełen dość piramidalnych insynuacji i konstrukcji", odsyłając do oświadczenia banku w sprawie procedur podejmowania decyzji o sprzedaży nieruchomości 

Reklama

Reklama

Reklama