Reklama

Reklama

Mateusz Morawiecki: Piątka Kaczyńskiego została zrealizowana

"Piątka Jarosława Kaczyńskiego została w pełni zrealizowana. Program 500 plus na każde dziecko zasadniczo zmienił życie polskich rodzin" - oświadczył premier Mateusz Morawiecki, podsumowując 100 dni rządu. "Realizujemy obietnice Platformy" - zaznaczył półżartem szef rządu, mówiąc o obniżce PIT czy cyfryzacji służby zdrowia.

"Mamy równo rok od piątki Jarosława Kaczyńskiego. Ta piątka została w pełni zrealizowana" - podkreślił Mateusz Morawiecki. Wymienił tu rozszerzenie programu 500 plus również na pierwsze dziecko. Zauważył, że program ten "zasadniczo zmienił życie polskich rodzin we wszystkich zakątkach naszej ojczyzny".

Wskazał też na program odbudowy połączeń, głównie autobusowych, 13. emeryturę, zerowy PIT dla młodych oraz obniżenie PIT z 18 do 17 proc. i podniesienie kosztów uzyskania przychodu.

"Mamy nadwyżkę w budżecie"

"W styczniu 2020 mamy nadwyżkę w budżecie w wysokości 3,4 mld zł pomimo obniżki podatku, pomimo wielkich programów, które zrealizowaliśmy i pomimo tego, że wokół nas jest pewne spowolnienie gospodarcze, ale nasza gospodarka trzyma się mocno" - powiedział premier.

Reklama

Podsumowując realizację pięciu obietnic wyborczych, wymienił 13. emeryturę. "Pan prezydent ją podpisał, choć w Senacie robiono zasadnicze problemy" - zauważył. "Program 100 obwodnic będzie dodatkowo obudowany programem budowy obwodnic wokół dróg wojewódzkich, a wiec będzie więcej niż 100 obwodnic i już za dwa, trzy, cztery lata zobaczymy kilkadziesiąt z tych stu, stu kilkudziesięciu obwodnic" - zapowiedział premier. Jak dodał, zwiększy to bezpieczeństwo na drogach.

Szef rządu zapowiedział też inwestycje w drogi tak, by Polacy jeździli bezpiecznie.

"Mały ZUS to rozbiegówka"

Morawiecki mówił też o kolejnych obietnicach: tzw. małym ZUS-ie, który, jak ocenił, jest "rozbiegówką" dla wszystkich mikro- i małych przedsiębiorstw oraz inwestycje w innowacyjność polskiej gospodarki.

Wyliczał też w kontekście obietnic rządu tzw. 13. emeryturę i program badań profilaktycznych. Jak podkreślił, to dla rządu kluczowe programy, a ich rzetelne wykonanie będzie świadczyło o wiarygodności ich formacji. "Do tego się zobowiązaliśmy; część, którą mogliśmy ustawowo, już wykonaliśmy. Część, która tak jak 100 obwodnic wymaga pracy w ciągu kilku lat, jest wykonywana sukcesywnie. Ale to do czego się zobowiązaliśmy, to wykonujemy, to jest znak firmowy PiS" - oświadczył szef rządu. 

"Rząd PiS realizuje obietnice... Platformy"

Premier przytoczył kilka przykładów obietnic Platformy Obywatelskiej, które - według niego - zostały zrealizowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. "A więc nasz rząd realizuje obietnice opozycji. Bo przecież to właśnie rząd PO obiecywał obniżkę podatków i co zrobili? Podnieśli VAT z 22 na 23 procent. Tymczasem nasz rząd obniżył podatek CIT dla małych i średnich przedsiębiorców - 93 procent przedsiębiorców z tego może korzystać - z 19 na 9 procent. Obniżyliśmy ZUS; obniżyliśmy VAT w matrycy i obniżyliśmy akcyzę na energię kosztem kilku miliardów złotych" - podkreślił Morawiecki.

A jednocześnie - dodał - "nasza największa inwestycja w obniżkę podatków, czyli obniżka podatku PIT dla 16 mln pracujących Polaków i 8 mln emerytów".

Premier zaznaczył, że PO mówiła też o bonie edukacyjnym. "Ale jakoś zapomnieli go zrealizować. My natomiast wdrożyliśmy dobry start - wyprawkę dla dzieci" - zauważył.

"Albo mówili coś o elektronizacji służby zdrowia. Tymczasem to wielka zasługa pana ministra Łukasza Szumowskiego, pana ministra Janusza Cieszyńskiego, e-recepta wdrożona, e-zwolnienia, elektroniczne zwolnienia wdrożone. I wiele innych działań, dzięki którym służba zdrowia lepiej może alokować środki" - podkreślił Mateusz Morawiecki.

W jego ocenie jeśli chodzi o służbę zdrowia, jest jeszcze wiele do zrobienia i to jest dla rządu wielki priorytet. "Jesteśmy daleko od takiego standardu, na który Polacy zasługują, którego bym sobie życzył, ale będziemy ciężko pracować w najbliższych czterech latach, żeby usprawniać służbę zdrowia na każdym jej odcinku" - podkreślił szef rządu. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne