Marzec na czerwono. Anomalii w tym miesiącu nie zabraknie
Przygotujmy się na ciepły początek wiosny. W prognozach wyraźnie widać, że marzec przyniesie temperatury nawet o cztery stopnie wyższe od średniej. Na mapach anomalii czerwono jest w całym kraju. Cały czas jednak możliwe będą pogodowe zmiany, typowe dla tego miesiąca.

Najnowsze prognozy długoterminowe na najbliższe pięć tygodni nie zostawiają wątpliwości: będzie cieplej, niż zwykle. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej praktycznie cały marzec będzie cieplejszy od średniej wieloletniej.
Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
Marzec pełen anomalii
Wysokie, jak na tę porę roku temperatury, mają nam towarzyszyć od początku marca. W pierwszym tygodniu nowego miesiąca na północnym wschodzie i północy miejscami będzie nawet o 4 stopnie Celsjusza cieplej, niż zazwyczaj.
Czterostopniowa, dodatnia anomalia temperatury może też występować w kolejnym tygodniu - na północnym wschodzie oraz na południowym zachodzie kraju. W pozostałych częściach Polski będzie o 2-3 stopnie cieplej, niż zwykle.

Druga połowa marca również zapowiada się na cieplejszą, chociaż anomalnie będą nieco niższe i miejscami wyniosą ponad 3 stopnie Celsjusza. Ostatni tydzień marca ma być najbardziej zbliżony do średniej wieloletniej. Cały czas jednak będzie o prawie 2 stopnie cieplej na zachodzie i nawet 3 stopnie na północnym wschodzie.
Ciepły początek, stabilna reszta miesiąca
IMGW prognozuje, że kilka pierwszych dni marca może być jeszcze stosunkowo chłodnych: od 5-6 stopni w większości kraju, a lokalnie na zachodzie do około 9 st. C. Potem jednak napłynie masa ciepłego powietrza i pod koniec pierwszego tygodnia na termometrach zobaczymy nawet 15-16 stopni.
Taki epizod ciepła nie utrzyma się zbyt długo i potem zrobi się nieco chłodniej. Najnowsze prognozy wskazują, że w marcu średnie temperatury w ciągu dnia wyniosą od około 9 stopni na północy do 10-13 st. C w centrum i na południu.
Są to jednak uśrednione wartości. Trzeba pamiętać, że w marcu wciąż mogą występować typowe dla tego miesiąca epizody zmiennej pogody. Nie można więc wykluczyć zarówno chłodniejszych dni, przymrozków, a może nawet deszczu ze śniegiem i śniegu, jak też cieplejszych dni, podczas których temperatura zbliży się do 10 stopni Celsjusza.

Jeśli chodzi o opady, to nie powinno ich być zbyt wiele. W marcu będą one przeważnie słabsze lub zbliżone do średniej wieloletniej. Dopiero na przełomie marca i kwietnia na zachodzie kraju może intensywnie padać.
Pamiętajmy jednak, że prognoza długoterminowa obarczona jest dużym ryzykiem błędu. Podawane obecnie wartości mogą się zdecydowanie różnić od prezentowanych w kolejnych dniach. Najlepiej sprawdzają się prognozy na okres nie dłuższy niż tydzień.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!