Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Kwalifikacja wojskowa 2025. Co oznaczają kategorie, do których nas przydzielono?

Oprac.: Anna Czowalla

Zbliżająca się kwalifikacja wojskowa 2025 budzi wiele pytań wśród młodych osób, które po raz pierwszy staną przed komisją lekarską. Najważniejszym momentem tego procesu jest przyznanie tzw. kategorii wojskowej, która decyduje o przyszłości służby wojskowej. Co oznaczają litery "A", "B", "D" oraz "E"? Kto może je otrzymać podczas kwalifikacji? Wyjaśniamy.

Polscy żołnierze
Polscy żołnierze /Stanislaw Bielski/Reporter

Podczas kwalifikacji wojskowej wezwane roczniki są poddawane badaniom lekarskim, które mają na celu ocenę zdolności do pełnienia służby wojskowej. Obejmują one różne aspekty zdrowia fizycznego i psychicznego. Lekarze analizują historię chorób, obecny stan zdrowia oraz przeprowadzają dodatkowe badania, jeśli jest to konieczne.

W trakcie tych badań uwzględniane są m.in. stan układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, układu ruchu, a także wzrok, słuch oraz zdolności psychiczne. Komisja lekarska wydaje decyzję na podstawie tych badań i przyznaje jedną z czterech kategorii. Osoby, które nie zgadzają się z decyzją komisji, mają możliwość odwołania się do wyższej instancji.

Kwalifikacja wojskowa 2025. Kategorie wojskowe

Kategorie wojskowe, które może przyznać komisja to: 

Kategoria A - Zdolny do czynnej służby wojskowej

Kategoria A to najwyższa kategoria wojskowa oznaczająca pełną zdolność do służby wojskowej. Osoby zakwalifikowane do tej kategorii są uznawane za w pełni zdrowe fizycznie i psychicznie, co oznacza, że mogą pełnić wszelkie obowiązki związane ze służbą wojskową. Kandydaci z kategorią A mogą być powołani do różnych form służby, w tym do służby zasadniczej, zawodowej oraz rezerwy. Mogą również brać udział w ćwiczeniach wojskowych.

Kategoria B - Czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej

Kategoria B oznacza tymczasową niezdolność do służby wojskowej. Osoby z tą kategorią zazwyczaj mają przejściowe problemy zdrowotne, takie jak kontuzje czy choroby wymagające leczenia, które uniemożliwiają pełnienie służby w danym momencie. Po upływie określonego czasu, zazwyczaj roku, takie osoby są ponownie badane, w celu sprawdzenia, czy ich stan zdrowia uległ poprawie. Wówczas można otrzymać inną kategorię, zwykle A lub D.

Kategoria D - Niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju

Osoby z kategorią D są częściowo niezdolne do służby wojskowej. Oznacza to, że nie są zdolne do pełnienia służby w czasie pokoju, jednak mogą zostać powołane do rezerwy w przypadku mobilizacji ogólnonarodowej lub wojny. Kategoria ta jest przyznawana osobom z trwałymi, lecz nie całkowicie wykluczającymi problemami zdrowotnymi.

Kategoria E - Trwale niezdolny do czynnej służby wojskowej

Kategoria E to najniższa kategoria wojskowa oznaczająca całkowitą niezdolność do służby wojskowej. Osoby, którym przyznano kategorię E są trwale niezdolne do pełnienia jakiejkolwiek formy służby, zarówno w czasie pokoju, jak i w warunkach wojennych. Kategoria E jest przyznawana w przypadku poważnych i trwałych schorzeń, które uniemożliwiają jakąkolwiek aktywność wojskową.

Kiedy odbędzie się kwalifikacja wojskowa 2025? Kto dostanie wezwanie?

Z harmonogramu opublikowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej wynika, że kwalifikacja wojskowa 2025 odbędzie się w okresie od 3 lutego do 30 kwietnia 2025 roku. W tym czasie przed powiatowe komisje lekarskie będzie musiało się stawić około 230 tysięcy osób. Warto na bieżąco śledzić oficjalne komunikaty MON, ponieważ mogą pojawić się drobne zmiany w zależności od potrzeb obronnych kraju oraz ewentualnych aktualizacji przepisów.

Główną grupą objętą kwalifikacją wojskową w 2025 roku będą mężczyźni urodzeni w 2006 roku, czyli ci, którzy ukończyli 19 lat. Oprócz nich, stawić się muszą także mężczyźni z roczników 2001-2005, którzy nie dopełnili obowiązku stawiennictwa w poprzednich latach, np. z powodu czasowej niezdolności do służby wojskowej lub z innych przyczyn. Dotyczy to także osób które ukończyły 18 lat i zgłosiły się dobrowolnie do kwalifikacji wojskowej, a także osób, które do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat, nie mają uregulowanego stosunku do służby wojskowej i nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Kwalifikacja obejmie także osoby, które w latach 2023-2024 otrzymały tymczasową kategorię niezdolności, od B6 do B24, jeżeli okres ich niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej w 2025 roku. Wezwane będą również kobiety urodzone w latach 1998-2006 posiadające kwalifikacje przydatne w wojsku, m.in. psycholodzy, informatycy, tłumacze, radiolodzy i rehabilitanci. Wezwane zostaną także kobiety, które pobierają naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji i kończą studia lub naukę w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025.

Gliński w "Graffiti" o Trybunale Konstytucyjnym: Rozumiem, że są do nas pretensje/Polsat News/Polsat News
INTERIA.PL

Zobacz także