Reklama

Kowalski: Polska Żabka, polski Lidl, polska Biedronka. Jestem za repolonizacją

- Jestem za repolonizacją - zadeklarował w RMF FM wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski. - Mam nadzieję, że takie negocjacje będą się toczyć - podkreślił, pytany o odkupienie przez państwo sieci sklepów. - Polska Żabka, polski Lidl, polska Biedronka - mówił.

Kowalski pytany w piątek w radiu RMF FM, o to czy sieć sklepów Żabka będzie znacjonalizowana, czy to tylko o luźna wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, wskazał: "Jestem zdecydowanie na tak. Polska Żabka, polski Lidl, polska Biedronka - jestem za repolonizacją".

- To byłaby dobra informacja dla polskich konsumentów, a szczególnie rolników - mówił wiceminister rolnictwa.

Pytany, czy właściciele będą chcieli sprzedać te sieci sklepów, odpowiedział: "Mam nadzieję, że takie negocjacje będą się toczyć".

- My do niczego nie zmuszamy, w sposób oczywisty skutecznie repolonizujemy. Zrepolonizowaliśmy banki od 2015 roku - podkreślał. Jak dodał, jest to "bardzo poważny pomysł". 

Reklama

- Dzisiaj jednym z największych problemów, jeśli chodzi np. o rolników indywidualnych, którzy produkują różne przetwory, produkty i nie mogą tego sprzedać polskim sieciom, jest oczywiście dostęp do rynku detalicznego. Więc Żabka byłaby dobrym pomysłem na to, żeby z przemysłu rolno-spożywczego polskie produkty trafiały nie do pośredników zagranicznych tylko bezpośrednio do polskich producentów - zaznaczał Janusz Kowalski. 

- Powiem krótko - polski kapitał zawsze jest lepszy niż zagraniczny - dodawał. 

Jarosław Kaczyński o odkupieniu Żabki

W środę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział w Puławach m.in., że wśród zadań, które deklarowało PiS "było 'odbijanie' tych najbardziej strategicznych części naszej gospodarki z rąk kapitału zagranicznego i w ogromniej mierze nam się to udało". 

Dodał, że ten proces "w dalszym ciągu postępuje". - W tej chwili jest już chyba podjęta decyzja, że te sieci elektryczne linii kolejowych, duże przedsiębiorstwo i mające też dużą sieć przekazu energii elektrycznej, zostanie w bardzo krótkim czasie odkupione, właśnie od jednego z funduszy amerykańskich. Ten sam fundusz (CVC Capital Partners - red.) jest właścicielem Żabki. Te sklepy Żabki też być może zostaną odkupione - powiedział. 

Lidl to sieć niemieckich sklepów, w Polsce funkcjonuje jako Lidl Sp. z o.o. sp. k. Z kolei Biedronka to sieć sklepów należąca do spółki akcyjnej Jerónimo Martins Polska (JMP), której właścicielem jest portugalskie konsorcjum Jerónimo Martins. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: repolonizacja | Janusz Kowalski | żabka

Reklama

Reklama

Reklama