Konkurs na prokuratora krajowego. Ruch Adama Bodnara

Paweł Basiak

Oprac.: Paweł Basiak

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Zły
angry
2 tys.
Udostępnij

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar ogłosił konkurs na stanowisko prokuratora krajowego - przekazało w komunikacie Ministerstwo Sprawiedliwości. Kandydatów oceni specjalnie powołany zespół. Osoby zgłaszające się na stanowisko muszą mieć m.in. 15 lat doświadczenia na stanowisku prokuratora. Zapowiedź startu w konkursie zapowiedziała prokurator Ewa Wrzosek.

Adam Bodnar ogłosił konkurs na prokuratora krajowego
Adam Bodnar ogłosił konkurs na prokuratora krajowego Andrzej IwanczukReporter

"Kto może zgłosić się do konkursu? Kandydat na stanowisko Prokuratora Krajowego musi: Posiadać co najmniej 15 lat doświadczenia na samodzielnym stanowisku prokuratora, przedstawić w formie pisemnej: drogę zawodową, z uwzględnieniem informacji o prowadzonych lub zakończonych wobec niego postępowaniach dyscyplinarnych oraz zaprezentować koncepcję funkcjonowania prokuratury" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Każdy kandydat musi przedstawić listę poparcia dla swojej kandydatury. Ma zostać ona podpisana przez 50 prokuratorów w służbie czynnej lub asesorów prokuratury.

Kto nowym prokuratorem krajowym? Adam Bodnar ogłasza konkurs

"Kandydatury ubiegających się o objęcie urzędu prokuratora krajowego oceni powołany przez ministra Adama Bodnara specjalny dziewięcioosobowy zespół. Na jego czele stanie przewodnicząca Maria Ejchart, wiceministra sprawiedliwości. W składzie znajdą się: dwaj - wskazani przez ministra Bodnara - doradcy społeczni, dwaj przedstawiciele Krajowej Rady Prokuratorów, dwaj - wskazani przez ministra - specjaliści w zakresie nauk prawnych oraz po jednej osobie wskazanej przez Naczelną Radę Adwokacką i Krajową Izbę Radców Prawnych" - czytamy.

Lista osób zakwalifikowanych pojawi się w Biuletynie Informacji Publicznej do 21 lutego. Następnego dnia z kandydatami odbędą się rozmowy kwalifikacyjne. Członkowie komisji mają dokonać merytorycznej oceny i wybrać "osobę o najwyższych kompetencjach". Termin składania zgłoszeń na stanowisko upływa 16 lutego.

Ewa Wrzosek zapowiada start w konkursie

Na propozycję ministra sprawiedliwości po kilkudziesięciu minutach od momentu publikacji komunikatu odpowiedziała prokurator Ewa Wrzosek.

"Zamierzam wystartować w konkursie na prokuratorkę krajową, i pomijając różne argumenty na tak i na nie - wydaje mi się, że nadszedł właśnie ten jedyny i niepowtarzalny moment aby głos prokuratur rejonowych, w których załatwia się 99 proc. spraw, z którymi przychodzą do nas Obywatele - wreszcie miał swoje przełożenie na najwyższe funkcje kierownicze w prokuraturze" - napisała w mediach społecznościowych. Uściśliła, że spełnia "wszystkie wymagania formalne" do wzięcia udziału w konkursie.

"Warunkiem formalnym przystąpienia do konkursu jest uzyskanie wsparcia samych prokuratorów. Chciałabym aby takiego poparcia udzielili mi prokuratorzy, nie tylko z tych wielkomiejskich jednostek - ale równie ci z jednostek prokuratury z całego kraju - często niewielkich, o kilkuosobowej obsadzie kadrowej. Dobrze wiem, jak to jest mieć ponad setkę spraw w referacie, tygodniowe dyżury i żadnego wsparcia z góry. Dlatego tą drogą - zwracam się o obdarzenie mnie zaufaniem. A następnie surowe rozliczenie z podejmowanych działań" - dodała.

Spór w Prokuraturze Krajowej. Impas od stycznia

Konflikt w Prokuraturze Krajowej trwa od 12 stycznia. Wówczas premier Donald Tusk powierzył obowiązki Prokuratora Krajowego prokuratorowi Jackowi Bilewiczowi. Jednocześnie resort sprawiedliwości informował wtedy, że  Bodnar w czasie spotkania z prokuratorem Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych".

Jak podkreśliło wtedy MS, "w efekcie od dnia przekazania powyższego stanowiska Prokuratora Generalnego, a więc od 12 stycznia 2024 r., Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje niemożność sprawowania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego".

Prokuratura Krajowa oświadczyła wówczas, że "pismo Prokuratora Generalnego z 12 stycznia 2024 r. należy traktować jako nieopartą na jakiejkolwiek rzeczywistej podstawie prawnej próbę pozbawienia Prokuratora Krajowego możliwości wykonywania funkcji w drodze obejścia ustawowego mechanizmu odwoływania z tego stanowiska określonego w Prawie o prokuraturze, a wymagającego dla swej skuteczności zgody Prezydenta RP".

***Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Błaszczak w "Graffiti": Hołownia zachowuje się niczym kierownik sklepu z filmu Barei
      Błaszczak w "Graffiti": Hołownia zachowuje się niczym kierownik sklepu z filmu BareiPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na