Reklama

Koniec narady w BBN. Trwała ponad trzy godziny

- Dla pana prezydenta najważniejszym aspektem pozostaje kwestia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, jej przygotowania i zdolności posiadanych przez siły zbrojne RP - powiedział w poniedziałek po godz. 20 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera po zwołanym przez prezydenta Andrzeja Dudę spotkaniu poświęconym "bezpieczeństwu i polityce sojuszniczej związanej z wojną na Ukrainie". - Spotkanie zakończyło się ustaleniami, o których będziemy informować w ramach polityki sojuszniczej - powiedział szef BBN.

Według Siewiery oprócz prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego w spotkaniu wzięli udział minister obrony, szef MSWiA, szef Sztabu Generalnego oraz szefowie Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

- W trakcie spotkania omówione zostały wszystkie przedsięwzięcia, które będą realizowane w najbliższym czasie w sposób planowy w zakresie polityki sojuszniczej, jak ćwiczenia czy spodziewana polityka Rzeczypospolitej wobec szczytu NATO zbliżającego się w roku bieżącym - powiedział Jacek Siewiera.

Reklama

Siewiera: O ustaleniach poinformujemy w ramach polityki sojuszniczej

Jak dodał przedmiotem rozmów były także "te wszystkie działania, które związane są z przygotowaniem do tego szczytu". - Były one przedmiotem omówienia i analizy sytuacji - mówił szef BBN.

- Dla pana prezydenta najważniejszym aspektem pozostaje kwestia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej jej przygotowania i zdolności posiadanych przez siły zbrojne Rzeczypospolitej - dodał.

- Omawiane były również kwestie pomocy dla naszych sąsiadów, toczących wojnę w ramach agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, wsparcia którego Polska do tej pory udzielała jako jeden z liderów w odpowiedzi państw zachodnich i wsparcia, którego będziemy udzielać w dalszym ciągu - powiedział.

- Spotkanie zakończyło się ustaleniami, o których będziemy informować w ramach polityki sojuszniczej - zakończył Siewiera.

Spotkanie w BBN z udziałem prezydenta i premiera

Spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego poświęcone "sytuacji bezpieczeństwa i polityce sojuszniczej związanej z wojną na Ukrainie" rozpoczęło się ok. godz. 17. Wziął w nim udział prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, szefowie MON, MSWiA, BBN oraz służb specjalnych.

"Omawiana jest sytuacja bezpieczeństwa i polityka sojusznicza związana z wojną na Ukrainie" - podano. 

Rano szef BBN Jacek Siewiera poinformował, że na spotkanie zaproszeni zostali premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie.

Po południu na spotkanie przybyli m.in. wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak.

Narady w BBN z udziałem prezydenta, premiera oraz kluczowych ministrów w związku z rosyjską agresją na Ukrainę odbywają od jej początku w lutym 2022 roku. Poza sytuacją na Ukrainie narady poświęcone były również m.in. bezpieczeństwu energetycznemu czy odbudowie Ukrainy po wojnie.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy