Reklama

Konferencja Grzegorza Pudy. 12 miliardów euro dla Polski

Ponad 12 miliardów euro popłynie do Polski z Unii Europejskiej - poinformował minister Grzegorz Puda. Pieniądze te zostaną wykorzystane na rozwój edukacji, opieki medycznej i pomocy osobom potrzebującym. W siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej odbyła się konferencja nt. programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego w latach 2021-2027.

Konferencja ministra Grzegorza Pudy rozpoczęła się chwilę po godzinie 11 w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. W briefingu udział biorą także: minister zdrowia Adam Niedzielski oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Fundusze europejskie dla Polski. Grzegorz Puda: Wynegocjowaliśmy 12 mld euro

- Wynegocjowaliśmy dla Polski ponad 12 miliardów euro. Oznacza to, że to jeden z największych funduszy, jakie udało nam się wynegocjować - zaznczył Grzegorz Puda w czasie konferencji. Dodał przy tym, że pieniądze te zostaną wzmocnione także przez dotacje z rządu.

Polityk przekazał, że pieniądze z Brukseli zostaną wykorzystane na potrzeby rynku pracy, edukacji oraz polityki zdrowotnej. - Środki finansowe zainwestujemy także w działania, dzięki którym osoby o specjalnych potrzebach, będą mogły lepiej funkcjonować w społeczeństwie. Te osoby będą mogły też liczyć na lepszą pomoc w życiu codziennym - mówił Puda. 

Reklama

Minister zaznaczył, że dzięki funduszom europejskim przeszkolonych zostanie ponad 100 tys. nauczycieli. - Środki tego programu będą w szerokiej części przeznaczone dla społeczeństwa, które miało do tej pory problemy z osiągnięciem pomocy - podkreślił polityk. Dodał również, że dzięki pieniądzom z Brukseli powstaną między innymi nowe miejsca opieki dla dzieci. 

- Liczę na to, że te fundusze będą pomagać, przyspieszą rozwój Polski w różnego rodzaju obszarach i odczujemy to jako społeczeństwo - powiedział Puda. 

12 mld euro z Unii dla Polski. Pieniądze na szkolenia i poradnie psychologiczne

Głos zabrał również minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. - 347 milionów euro to suma, która zostanie przez nas w 100 proc. wykorzystana. W szczególności na nauczycielstwo zawodowe. Będziemy prowadzić szkolenia dla przyszłych nauczycieli zawodów. Mamy środki na rozwój programu doradztwa zawodowego. To pieniądze też na konkursy, które będą pomagały w rozwoju zawodów istotnych dla naszej przyszłości - wyliczał minister. 

Czarnek dodał przy tym, że fundusze europejskie trafią również dla osób pracujących w poradniach psychologicznych. - Zostaną wykorzystane także na doposażenie tych przychodni - zaznaczył. 

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o szkoleniach, któe dzięki pieniądzom z Unii będą mogły zostać przeprowadzone w gronie lekarzy, pielęgniarek oraz dla białego personelu. - Bardzo dziękuję za pomoc w osiągnięciu tej ścieżki i mamy nadzieję, że pomogą one w lepszym rozwoju polskiej opieki meycznej - zaznaczył minister.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy