Reklama

Reklama

Egzamin ósmoklasisty 2022. Jak będą wyglądały arkusze? CKE wprowadza ważne zmiany

Egzamin ósmoklasisty 2022 coraz bliżej, a CKE wprowadza ważne zmiany. Centralna Komisja Egzaminacyjna zdecydowała się zmodyfikować testy w związku z napływem do Polski uchodźców z Ukrainy. Jak teraz będą wyglądały poszczególne arkusze CKE egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki i angielskiego? Wyjaśniamy, kiedy odbędzie się egzamin ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów oraz zdradzamy, jakie zmiany czekają uczniów z Polski i Ukrainy.

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty będzie różnił się od tych w poprzednich latach, ponieważ przystąpią do niego również ukraińscy uczniowie. Straż Graniczna podała na Twitterze, że od początku wojny w Ukrainie naszą wschodnią granicę przekroczyło już ponad 3 296 000 osób, a około milion z nich to dzieci w wieku szkolnym. Sporo z nich podjęło już naukę w polskich placówkach edukacyjnych i wyraziło chęć przystąpienia do testu. 

 

CKE w odpowiedzi na dynamicznie zmieniającą się sytuację w polskich szkołach, tuż przed egzaminem ósmoklasisty 2022 wprowadziło ważne zmiany. Wyjaśniamy, kiedy odbędzie się egzamin ósmoklasisty i jak będą wyglądały arkusze z matematyki, języka polskiego i angielskiego? Przedstawiamy harmonogram.

Reklama

Czy egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy?

Egzamin ósmoklasisty to test przeprowadzony po raz pierwszy w roku szkolnym 2018/2019, sprawdzający znajomość najważniejszych zagadnień z wybranych przedmiotów I-VIII klas szkoły podstawowej. Jak sama nazwa wskazuje, przystępują do niego uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej.  

Egzamin ósmoklasisty jest identyczny dla wszystkich uczniów w Polsce i chociaż nie jest on obowiązkowy, trzeba do niego przystąpić, aby móc kontynuować naukę w szkole średniej. Uzyskany rezultat ma wpływ na wynik rekrutacji, jednak nie ma minimalnego progu zdawalności egzaminu ósmoklasisty, więc już samo podejście do testu gwarantuje pozytywny wynik.

Ważne zmiany w egzaminie ósmoklasisty 2022

Centralna Komisja Egzaminacyjna zmieniła ostateczny termin zgłaszania dzieci do egzaminu ósmoklasisty 2022 i wprowadziła kilka ułatwień specjalnie dla młodych obywateli Ukrainy, przebywających w Polsce, którzy chcą przystąpić do testu. Rodzice, których dzieci uczęszczają do placówek edukacyjnych, mieli czas na wypełnienie deklaracji do 11 kwietnia. 

W przypadku dzieci zapisanych do szkoły po 15 kwietnia termin został wydłużony do 22 kwietnia, jednak wówczas potrzebna była również zgoda dyrektora CKE (za pośrednictwem okręgowej komisji egzaminacyjnej).

Egzamin ósmoklasisty 2022. Zmiany dla uchodźców z Ukrainy

Jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty 2022 dla uczniów z Polski i Ukrainy? 

  • Uczniowie napiszą trzy części: czyli język polski, matematykę i język obcy.
  • Zadania będą identyczne zarówno dla polskich, jak i ukraińskich uczniów.
  • Polecenia i instrukcje w arkuszach zostaną dodatkowo przetłumaczone na język ukraiński.
  • W części z języka polskiego na polecenia będzie trzeba odpowiedzieć po polsku. Jednak szkoły zapewnią uczniom dwujęzyczne słowniki polsko-ukraińskie i ukraińsko-polskie.
  • Na egzaminie z matematyki odpowiedzi będzie można udzielić w języku ukraińskim, a na egzaminie języka angielskiego po angielsku.
  • Na napisanie części z języka polskiego dzieci z Ukrainy dostaną więcej czasu. Będzie to 210 minut, a więc o 90 minut więcej niż zakłada standardowy egzamin.
  • W przypadku egzaminu z matematyki i języka obcego nowożytnego czas trwania egzaminu pozostaje bez zmian i wynosi odpowiednio: 100 oraz 90 minut. 

Kiedy egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego?

Główny termin egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego to wtorek 24 maja o godzinie 9:00. Uczniowie, którzy z uzasadnionych przyczyn nie przystąpią wtedy do testu, będą mogli napisać go w dodatkowym terminie - w poniedziałek 13 czerwca 2022 o godzinie 9:00.

Kiedy egzamin ósmoklasisty 2022 z matematyki?


Oficjalny harmonogram CKE jako główny termin egzaminu ósmoklasisty z matematyki podaje środę 25 maja o godzinie 9:00. Uczniowie przystępujący do testu w dodatkowym terminie, arkusz wypełnią we wtorek 14 czerwca. 

Kiedy egzamin ósmoklasisty 2022 z języka angielskiego?

Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (lub innego języka obcego nowożytnego) w pierwszym terminie odbędzie się w czwartek 26 maja o godzinie 9:00. Dodatkowy termin testu został wyznaczony na środę 15 czerwca o godzinie 9:00. 

Egzamin ósmoklasisty 2022. Kiedy wyniki?

Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 1 lipca 2022 roku. 7 lipca CKE przekaże je placówkom edukacyjnym, a 8 lipca szkoły przekażą uczniom zaświadczenia z wynikami. Trzeba je będzie zachować na potrzeby procesu rekrutacji do szkoły średniej.

Czytaj również: 

Egzamin na prawo jazdy na Tinderze. Absurdalne pismo do egzaminatorów w Suwałkach

Widmo głodu w Ameryce Północnej. Wszystko przez inwazję Rosji 

Zobacz także: 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy