Honorowi krwiodawcy bez wolnego? Wiceminister zdrowia odpowiada
Dwa dni wolne, które przysługują krwiodawcom są "wsparciem niezwykle istotnej społecznie inicjatywy" - pisze w swojej interpelacji poseł Bartosz Romowicz. Jednocześnie wskazuje jednak, że są one przez pracowników nadużywane, przez co cierpią pracodawcy. W piśmie do ministra zdrowia sugeruje wprowadzenie ulg dla firm, które miałyby zrekompensować spowodowane przez urlop straty. Na interpelację odpowiedział wiceminister.
Poseł Trzeciej Drogi Bartosz Romowicz skierował pismo do ministra zdrowa oraz ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Na wstępie wyraźnie podkreślił, iż bardzo docenia inicjatywę honorowego krwiodawstwa. Zwrócił jednak także uwagę na problemy związane z nadużywaniem przez krwiodawców dni wolnych.
"Pracodawcy zgłaszają, że niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień przysługujących im z tytułu oddania krwi na mocy ustawy - dwóch dni wolnych, organizując w ten sposób tzw. 'długi weekend', co ma miejsce nawet kilkukrotnie w ciągu roku" - czytamy w interpelacji, na którą zwrócili uwagę dziennikarze TVN24.
Romowicz zaznaczył, że praktyka nadużywania urlopów "znacząco dezorganizuje funkcjonowanie przedsiębiorstw, które często muszą zmagać się z problemami związanymi z brakami personalnymi". Wskazał także, że takie działanie może doprowadzać firmy do strat finansowych.
W związku ze swoimi wątpliwościami poseł Trzeciej Drogi zapytał, czy są planowane zmiany w przepisach.
Wolne dla honorowych krwiodawców. Poseł złożył interpelację
Na interpelację posła Romowicza odpowiedział wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz. W piśmie zwrócił uwagę, na znaczenie honorowych krwiodawców dla służby zdrowia. "Krwi nie można kupić ani wyprodukować, dlatego tak ważne jest jej honorowe oddawanie" - przekazał.
Szafranowicz stwierdził także, że pracownik i pracodawca powinni działać wspólnie. Zaznaczył, że "stwarzanie sprzyjających honorowemu krwiodawstwu warunków świadczy o wysokiej odpowiedzialności przedsiębiorstwa". Zwrócił się również do pracowników.
"Należy jednak zauważyć, iż dobrą praktyką jest, aby każdorazowo chęć oddania krwi i tym samym uzyskania dnia wolnego, konsultować z pracodawcą. Krwiodawca nie powinien korzystać z prawa dni wolnych z tytułu honorowego krwiodawstwa w sposób, który mógłby szkodzić pracodawcy" - czytamy w odpowiedzi.
Wiceminister dodał także, że Ministerstwo Zdrowia "nie prowadzi prac legislacyjnych w przedmiotowym zakresie". Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie odpowiedziało jeszcze na interpelację posła Romowicza.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!