Reklama

Reklama

Hołownia o "państwie PiS" i Kościele: Trzeba uregulować ten konkubinat

Zdaniem lidera Polski 2050, relacje między "państwem PiS" i Kościołem katolickim można określić mianem konkubinatu. Szymon Hołownia przekonywał w poniedziałek, że należy ten związek uregulować i zamienić go w związek partnerski z jasno określonymi warunkami.

W poniedziałek w Sejmie odbyły się konsultacje dokumentu programowego Polski 2050 pt. "Państwo i Kościół na swoje miejsca", zawierającego rozwiązania, mające na celu uporządkowanie relacji między państwem a związkami wyznaniowymi, ze szczególnym uwzględnieniem Kościoła katolickiego.

- Dzisiaj państwo PiS i Kościół katolicki żyją w konkubinacie i to nie jest dobre rozwiązanie, należy ten związek uregulować, zamienić go w związek partnerski z jasno określonymi warunkami - powiedział po konsultacjach lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Reklama

Hołownia: Koniec z dotowaniem Kościoła

Od wielu lat dużo mówi się na temat naprawy relacji pomiędzy państwem a Kościołem, ale niewiele się w tej kwestii robi i przekonuje, że jest wiele do zmiany - mówił.

Według niego konieczna jest likwidacja Funduszu Kościelnego, który - jak mówił - w ciągu ostatnich dwóch lat wzrósł ze 140 mln zł do 215 mln zł - i to w czasie kryzysu, kiedy państwu brak pieniędzy na podstawowe rzeczy.

- Tymczasem pieniądze, które przekazuje aktualnie rządząca większość sejmowa Kościołowi, rosną z roku na rok. Trzeba skończyć z korupcjogennym, przestarzałym mechanizmem, gorszącym w dzisiejszych czasach - powiedział. - Uważamy, że w Polsce powinien być odpis podatkowy, taki jak odpis na organizacje pożytku publicznego - wyjaśnił.

Problem pedofilii w polskim Kościele. Co z wydaniem dokumentów?

Drugą rzeczą budzącą niepokój Polski 2050 jest odmawianie przekazania dokumentów polskim organom ścigania prowadzącym postępowania w sprawach oskarżeń o pedofilię przez Dykasterie Watykańskie. - Państwo polskie, reprezentujące ofiary, ma pełne prawo do tego, żeby wgląd do takich dokumentów uzyskać - zaznaczył Hołownia. Poinformował, że Polska 2050 postuluje powołanie specjalnej grupy prokuratorów w Prokuraturze Krajowej dedykowanych do badania przypadków pedofilii.

Hołownia mówił również, że uregulowana musi zostać kwestia finansowania "wszystkich biznesów ojca Tadeusza Rydzyka". - Musimy się dowiedzieć, ile kosztował nas polityczny mechanizm pompowania pieniędzy w środowisko, które ma być zapleczem medialnym i ideologicznym obecnej władzy - mówił.

Polska 2050: 15-latek powinien sam decydować o chodzeniu na religię

Kolejna kwestia, która wymaga zmiany według lidera Polski 2050, to lekcje religii w szkołach. Hołownia jest zdania, że prawo - deklarację interpretacyjną do konkordatu, rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej - należy dostosować do aktualnej sytuacji.

Polska 2050 proponuje m.in. to, aby uczniowie powyżej 15. roku życia sami decydowali, czy chcą brać udział w lekcjach religii.

Obecna na konferencji Miłosława Zagłoba z Instytutu Strategie 2050 mówiła o pojawiających się doniesieniach o kolejnych przypadkach czynów zabronionych popełnianych na szkodę małoletnich. - W 1997 roku obiecano nam państwo na zasadzie autonomii, wzajemnego poszanowania państwa i związków wyznaniowych - mówiła.

Zwracała uwagę, że obecnie "mamy mariaż tronu z ołtarzem" i przekonywała, że "w państwie, którego chce Polska 2050, nie ma na to przyzwolenia".

Dokument programowy pt. "Państwo i Kościół na swoje miejsca. Jak dobrze przeprowadzić uporządkowanie relacji między państwem a związkami wyznaniowymi", ze szczególnym uwzględnieniem roli Kościoła katolickiego został opublikowany w styczniu 2021 roku przez Instytut Strategie 2050. W listopadzie opublikowano zaktualizowaną wersję dokumentu. 

Reklama

Reklama

Reklama