Grand Press Photo 2006
Dorota Awiorko, fotoreporterka "Dziennika Wschodniego" zdobyła główną nagrodę Grand Press Photo 2006 za Zdjęcie Roku. Laureatka otrzymała nagrodę w wysokości 10 tys. złotych.
Organizatorem Grand Press Photo jest miesięcznik "Press". Nowatorska formuła konkursu polega na tym, że przewodniczącym jury jest zwycięzca World Press Photo. W tym roku był to duński fotoreporter Claus Bjorn Larsen, którego zdjęcie rannego mężczyzny w obozie dla uchodźców w Kosowie zdobyło główną nagrodę World Press Photo 2000. To Larsen zdecydował, że spośród wszystkich prac finałowych tytuł Zdjęcia Roku w tegorocznym Grand Press Photo otrzyma fotografia wykonana przez Dorotę Awiorko, fotoreporterkę "Dziennika Wschodniego".
Przedstawia ona mężczyzn z Domu Opieki Społecznej w Dąbrowicy, którzy mimo choroby i podeszłego wieku dobrze się bawią na imprezie integracyjnej. Zdaniem Larsena zdjęcie to niesie ze sobą wiele optymizmu, a fotoreporterowi udało się uchwycić emocje i przyjaźń pomiędzy bohaterami fotografii.
Oprócz wyboru Zdjęcia Roku przyznano nagrody w pięciu kategoriach - osobno w grupie zdjęć pojedynczych, osobno w grupie fotoreportaży.
Zdjęcie pojedyncze
Pierwszą nagrodę za zdjęcie pojedyncze w kategorii wydarzenia zdobył Bartłomiej Sowa ("Gazeta Wyborcza Wrocław") za zdjęcie zrobione we Wrocławiu podczas kampanii prezydenckiej i przedstawiające kandydującego z Prawa i Sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego. Drugą nagrodę otrzymał Jerzy Gumowski ("Gazeta Wyborcza") za fotografię z demonstracji pod Sejmem w sprawie wprowadzenia wcześniejszych emerytur dla górników. Trzecią nagrodę otrzymał Maciej Jeziorek (Forum Polska Agencja Fotografów) za zdjęcie wykonane podczas mszy świętej odprawionej w pociągu z pielgrzymami wracającymi z Rzymu po pogrzebie papieża Jana Pawła II.
Pierwszą nagrodę za zdjęcie pojedyncze w kategorii ludzie zdobyła fotografia Anny Bedyńskiej ("Gazeta Wyborcza") przedstawiająca młodą matkę, która chce odzyskać formę po porodzie i na zajęcia fitness zabiera pięciomiesięczną córkę. Drugą nagrodę zdobył Rafał Milach za portret emerytowanej artystki cyrkowej Henryki Sawickiej. Trzecią nagrodę otrzymał Paweł Stauffer ("Nowa Trybuna Opolska") za zdjęcie przedstawiające więźnia aresztu w Strzelcach Opolskich, który zafascynowany sztuką tatuażu Maorysów, ozdobił tak swoje ciało.
Pierwszą nagrodę za zdjęcie pojedyncze w kategorii życie codzienne zdobyła Dorota Awiorko ("Dziennik Wschodni") za zdjęcie zrobione podczas imprezy integracyjnej w Domu Opieki Społecznej w Dąbrowicy. Drugą nagrodę otrzymało zdjęcie Witolda Chojnackiego ("Nowa Trybuna Opolska") pokazujące ciężko poparzoną Andżelikę Dwojak z mamą w szpitalu w Krakowie krótko po operacji przeszczepienia skóry twarzy. Trzecią nagrodę otrzymał Tomasz Gudzowaty (Yours Gallery/Focus Fotoagentur) za zdjęcie zrobione w szpitalu psychiatrycznym w okręgu Chittagong w Bangladeszu.
Pierwszą nagrodę za zdjęcie pojedyncze w kategorii sport zdobyła fotografia Jerzego Kleszcza ("Przegląd Sportowy") zrobiona Tomaszowi Boninowi podczas walki bokserskiej z Aleksiejem Osokinem w Mysłowicach. Drugą nagrodę otrzymał ten sam fotoreporter - za zdjęcie zrobione w momencie zderzenia zawodników Tony'ego Rickardssona i Sebastiana Ułamka podczas wyścigu żużlowego w Częstochowie. Trzecią nagrodę otrzymał Leszek Fidusiewicz (Agencja Fotograficzna Reporter) za zdjęcie zrobione podczas biegu z przeszkodami na Olimpiadzie Młodzieży w Warszawie.
Pierwszą nagrodę za zdjęcie pojedyncze w kategorii przyroda zdobyła fotografia Krzysztofa Mystkowskiego (Kosycarz Foto Press) z wystawy kotów rasowych w Sopocie, pokazująca zainteresowanie kotem cornish rex. Drugą nagrodę otrzymał Robert Dróżdż (White Crane Photo Publising House) za zdjęcie sowy pójdźki. Trzecią nagrodę otrzymał Piotr Andrews (Agencja Reutera) za fotografię żółwia w głębinach przy rafie koło wyspy Sipadan w Malezji.
Fotoreportaż
Pierwszą nagrodę za fotoreportaż w kategorii wydarzenia zdobył Wojciech Grzędziński ("Rzeczpospolita", obecnie "Dziennik") za fotoreportaż przedstawiający demonstrację górników przed Sejmem w sprawie wprowadzenia wcześniejszych emerytur. Drugą nagrodę otrzymał ten sam fotoreporter za fotoreportaż wykonany w czasie XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Pierwszą nagrodę za fotoreportaż w kategorii ludzie zdobył Tomasz Wiech ("Gazeta Wyborcza Kraków") za fotoreportaż rejestrujący tragedię Andżeliki Dwojak, która uległa oparzeniu 70 proc. powierzchni skóry i przeszła operację przeszczepu. Drugą nagrodę otrzymał Aleksander Prugar ("Gazeta Wyborcza") za portrety górników z kopalń w Rudzie Śląskiej - przed pracą i po pracy.
Pierwszą nagrodę za fotoreportaż w kategorii życie codzienne zdobyła Anna Bedyńska ("Gazeta Wyborcza") za fotoreportaż przedstawiający poród z punktu widzenia ojca. Drugą nagrodę otrzymał Aleksander Prugar ("Gazeta Wyborcza") za fotoreportaż ukazujący grupę przyjaciół z Rudy Śląskiej, dla których miejscem pracy jest hałda.
Pierwszą nagrodę za fotoreportaż w kategorii sport zdobył Łukasz Trzciński (Agencja Fotograficzna Visavis.pl) za fotoreportaż pokazujący ćwiczenia adeptów sportu le parkour. Drugą nagrodę otrzymała Judit Berekai (Yours Gallery/Focus Fotoagentur) za fotoreportaż z klubu zapaśniczego w Mysore w Indiach. W kategorii przyroda nagród za fotoreportaże nie przyznano.
Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali nagrody w wysokości 1 tys. zł oraz nagrody rzeczowe marki Microsoft. Wystawa w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki czynna będzie do 30 sierpnia.
Press