Głosowanie na "dwie ręce". To nie pierwszy raz

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Podczas wczorajszego głosowania nad wyborem prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego TK posłanka Kukiz'15 Małgorzata Zwiercan zagłosowała "na dwie ręce" pod nieobecność Kornela Morawieckiego. Jak przypomina w dzisiejszym wydaniu "Fakt", to nie pierwszy raz, kiedy poseł zagłosował za swojego kolegę.

Posłanka Kukiz'15 Małgorzata Zwiercan (L) i marszałek senior, poseł Kukiz'15 Kornel Morawiecki (P) rozmawiają z dziennikarzami na korytarzu sejmowym
Posłanka Kukiz'15 Małgorzata Zwiercan (L) i marszałek senior, poseł Kukiz'15 Kornel Morawiecki (P) rozmawiają z dziennikarzami na korytarzu sejmowymJacek TurczykPAP

W 1992 roku Grzegorz Miecugow nagrał, jak posłowie Tadeusz Gajda z PSL, Marcin Libicki z ZChN, Henryk Strzelecki i Andrzej Zakrzewski z Polskiej Partii Przyjaciół Piwa głosowali za swoich nieobecnych kolegów. Wówczas sprawę umorzono.

Mniej szczęścia mieli posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 2003 roku Jan Chaładaj i Stanisław Jarmoliński podczas głosowania nad wotum nieufności dla ówczesnego ministra transportu skorzystali z kart nieobecnych kolegów.

Kiedy przekręt wyszedł na jaw, obaj zostali usunięci z partii, a sprawa trafiła do prokuratury. Posłowie usłyszeli wyrok roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata, ale sąd warunkowo umorzył ich sprawę - przypomina "Fakt".

Podczas głosowania nad wyborem profesora Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego TK posłanka Kukiz'15 Małgorzata Zwiercan zagłosowała "na dwie ręce" pod nieobecność Kornela Morawieckiego.

Konsekwencje

Jak wyjaśniał Interii prof. UJ dr hab. Piotr Mikuli, za nieprawidłowość Małgorzata Zwiercan i Kornel Morawiecki odpowiadają przed Sejmem.

- Niewątpliwie kompetencje do wyciągnięcia konsekwencji ma Komisja Etyki Poselskiej, która może ukarać posła naganą. Natomiast trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy zostało popełniono przestępstwo? A jeśli już, to jakie? To problem rozważany w doktrynie, a także w orzecznictwie. Chodzi o to, czy taki czyn jest chroniony tzw. immunitetem materialnym? - mówił naszej dziennikarce ekspert.

- Immunitet materialny chroni posła od odpowiedzialności za czyny związane z wykonywaniem mandatu. Jeżeli przyjęlibyśmy, że to działanie jest chronione immunitetem materialnym, to poseł nie może odpowiadać za popełniony czyn przed sądem - ponieważ immunitet materialny jest bezwzględny, tj. nie może zostać nigdy uchylony - wyjaśniał prof. UJ dr hab. Piotr Mikuli.

- Jeżeli jednak przyjęlibyśmy, że takie działanie nie jest chronione immunitetem materialnym, wówczas Sejm wyraża zgodę na uchylenie tzw. immunitetu formalnego (a więc dotyczącego ochrony przed odpowiedzialnością karną), prokurator może postawić zarzuty, a sąd zadecyduje o karze - podsumował.

Zobacz także:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Kidawa-Błońska (PO) o "głosowaniu na dwie ręce": To nielegalne i zagrożone karą - wypowiedź z 14.04.2016 (TV INTERIA)
      Kidawa-Błońska (PO) o "głosowaniu na dwie ręce": To nielegalne i zagrożone karą - wypowiedź z 14.04.2016 (TV INTERIA)TV Interia
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      0
      Super
      relevant
      0
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na