Reklama

Reklama

Emeryci dostaną więcej pieniędzy. Oto orientacyjne kwoty podwyżek

Rosnąca inflacja oraz kryzys energetyczny odbijają się w dużym stopniu na cenach, a co za tym idzie również na kwotach wynagrodzeń oraz świadczeń. Jak co roku emerytura również ulegnie waloryzacji. Znamy już prognozowane podwyżki świadczenia emerytalnego. Sprawdź, o ile wzrosną wypłaty w 2023 roku.

Ostateczny wskaźnik waloryzacji emerytur poznamy dopiero w lutym 2023, jednak już na ten moment wiadomo, że w przyszłym roku wprowadzona ma zostać gwarantowana podwyżka kwotowa. Głównym powodem nadchodzących podwyżek są rosnące ceny produktów, a także wzrost kwoty przeciętnego wynagrodzenia.

Wskaźnik waloryzacji emerytur 

Wskaźnik waloryzacji emerytur to procentowa informacja, o ile podwyższone zostaną świadczenia. Obliczany jest na podstawie dwóch wskaźników z roku, który poprzedza waloryzację. Im wyższe są wartości tych czynników, tym wyższa będzie waloryzacja emerytur. Podczas przeliczania brane pod uwagę są:

Reklama

  • Wzrost przeciętnego wynagrodzenia - w celu obliczenia wskaźnika waloryzacji uwzględnia się co najmniej 20% tej wielkości.
  • Inflacja emerycka - to średnia wzrostu cen towarów oraz usług dla gospodarstwa domowego emeryta.

Waloryzacja procentowa a kwotowa - czym się różnią?

Waloryzacja może być procentowa lub kwotowa. Różnią się one między sobą, ponieważ waloryzacja procentowa oznacza, że świadczenie zostanie podwyższone o określony procent od danej emerytury.

Natomiast waloryzacja kwotowa to podwyżka już konkretnej wartości, równej dla każdego emeryta.

W 2023 r. planowana jest waloryzacja kwotowo-procentowa, która stanowi połączenie powyższych sposobów waloryzacji.

Podwyżki emerytur - ile wyniosą?

Po waloryzacji emerytur w 2023 r. planowane są podwyżki w wysokości 250 zł brutto, czyli 227,50 zł na rękę. Dotyczy to seniorów, którzy pobierają świadczenia emerytalne nieprzekraczające 1850 zł brutto.

Natomiast w przypadku pozostałych emerytur, podwyżki mają mieć charakter procentowy i rząd przewiduje, że będą one wyższe o 13,8%.

Obecnie najniższa emerytura wynosi 1338,44 zł brutto, a według przewidywań w 2023 r. najniższa emerytura miałaby wynosić 1523,14 zł.

W przyszłym roku planowane jest również przeprowadzenie waloryzacji kwotowo-procentowej. Będzie to oznaczało, że emerytury i renty wzrosną o wskaźnik waloryzacji, ale równocześnie, będą objęte gwarancją minimalnej podwyżki, która ma wynosić wspomniane już 250 zł brutto.

Inne świadczenia - czy będą podwyżki?

W związku z inflacją i rosnącymi cenami, a także wzrastającą kwotą wynagrodzenia przeciętnego, także i pozostałe świadczenia, najprawdopodobniej zostaną objęte podwyżkami. Według przeliczników zmiany obejmą również:

  • najniższą rentę z tytułu niezdolności do pracy — z 913,49 zł do 1084,11 zł netto,
  • matczyną emeryturę w maksymalnej wysokości — z 1217,98 zł do 1445,48 zł netto,
  • trzynastą emeryturę — z 1217,98 zł do 1445,48 zł netto.

Czytaj również:

14. emerytura: Ile będzie wynosić świadczenie w 2023 roku?

Dorabianie do emerytury. Ile można zarobić? Gdzie szukać ofert?

Prawie 5 tys. zł dodatku do emerytury. Kto może je otrzymać?

Zobacz także: 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy