Reklama

"Drogowskaz dla rodzin" - kampania przeciwko przemocy wobec dzieci

"Drogowskaz dla rodzin" - pod takim hasłem w Bytomiu (woj. śląskie) odbywa się kampania społeczna dotycząca przeciwdziałania przemocy wobec dzieci. Niebawem do rąk mieszkańców trafi 10 tys. ulotek, a na ulicach pojawią się plakaty. Motywem przewodnim są znaki drogowe.

"Drogowskaz dla rodzin" - pod takim hasłem w Bytomiu (woj. śląskie) odbywa się kampania społeczna dotycząca przeciwdziałania przemocy wobec dzieci. Niebawem do rąk mieszkańców trafi 10 tys. ulotek, a na ulicach pojawią się plakaty. Motywem przewodnim są znaki drogowe.

Inicjatorka i koordynatorka kampanii Marta Szmelcer z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu podkreśliła, że "Drogowskaz dla rodzin" ma w sposób prosty i jasny wskazać rodzicom i opiekunom "jedyny właściwy kierunek w wychowaniu dzieci".

"Zdecydowaliśmy się na prosty, czytelny przekaz. Znaków +stop+ użyliśmy do wyeksponowania czynności zakazanych, które mają destrukcyjny wpływ na rozwój dziecka" - tłumaczyła. Na znakach tych pojawiają się takie hasła jak: nie poniżam, nie karcę, nie ośmieszam, nie obrażam, nie policzkuję, nie wyzywam, nie popycham, nie szarpię.

Reklama

"Bicie dziecka poniża je i niszczy jego ufność"

Inicjatorom zależało także, by pokazać, dlaczego nie należy tego robić. Na ulotce można więc znaleźć przykładowe wytłumaczenia, np. "Bicie dziecka narusza jego godność i może ranić fizycznie", "Bicie dziecka poniża je, niszczy poczucie własnej wartości i jego ufność" czy "Dziecko bite uczy się stosowania przemocy". Szmelcer zastrzegała jednak, że nie chodzi tu o bezstresowe wychowanie.

Z kolei w symbolicznych drogowych znakach informacyjnych znalazły się wskazówki, co należy robić, by dobrze wychowywać swoje dzieci: spędzam wspólnie czas, szanuję, akceptuję, słucham, przytulam, kocham, wspieram, zachęcam. Znalazły się tam również informacje, jak reagować na dostrzeganą przemoc i gdzie szukać pomocy.

Niebawem ulotki te będą kolportowane w miejskich instytucjach, szpitalach, przychodniach, sklepach i organizacjach pozarządowych. Ponadto na ulicach pojawi się tysiąc plakatów. Informacje znajdą się również na citylightach.

"I ty możesz być dobrym rodzicem"

Do rąk mieszkańców trafią też lniane torby ze znakiem drogowym oraz hasłem "I ty możesz być dobrym rodzicem". "Chcielibyśmy, by rozmowy o byciu dobrym opiekunem były czymś naturalnym, a złe traktowanie najmłodszych stało się, kolokwialnie mówiąc, obciachem" - dodała Szmelcer.

Bytomska kampania mająca przeciwdziałać przemocy wobec dzieci, podnieść kompetencje rodzicielskie rodziców i uwrażliwić społeczeństwo na reagowanie wobec stosowania przemocy w rodzinie, jest odpowiedzią na apel Rzecznika Praw Dziecka o działania mające zapobiegać tej przemocy - tłumaczył samorząd.

Na realizację "Drogowskazu dla rodzin" miasto otrzymało dotację ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w wysokości ponad 32 tys. zł.

Bieżąca kampania wizerunkowa jest ostatnim etapem tego projektu. Wcześniej m.in. organizowane były spotkania i warsztaty na temat rodzicielstwa z ekspertami - opiekunami rodzin zastępczych, pracownikami socjalnymi, asystentami rodzin czy kuratorami sądowymi.

Kampanię organizują przedstawiciele m.in. Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Urzędu Miejskiego, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Komendy Miejskiej Policji.


Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy