Drastyczna zmiana pogody. Śnieżyce i -15 stopni mrozu. Ile potrwa atak zimy w Polsce?

Oprac.: Jakub Laskowski

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
428
Udostępnij

W środę nad Polskę nadciągnął płytki niż, który spowodował, że w wielu regionach kraju mamy do czynienia z atakiem zimy. Pogoda w drugiej części tygodnia przyniesie szereg meteorologicznych zagrożeń, w tym silne śnieżyce, zamiecie, a także mróz, który może osiągnąć poziom nawet kilkunastu stopni poniżej zera. Synoptycy IMGW już wydali ostrzeżenia dla kilku województw. Gdzie będzie padać najmocniej? Gdzie będzie najzimniej? Ile potrwa atak zimy w Polsce? Oto prognoza pogody na najbliższe dni.

Śnieg, mróz i silny wiatr, który będzie tworzył zamiecie - zima wraca do Polski z dużą siłą. Gdzie spadnie najwięcej białego puchu i gdzie będzie najzimniej?
Śnieg, mróz i silny wiatr, który będzie tworzył zamiecie - zima wraca do Polski z dużą siłą. Gdzie spadnie najwięcej białego puchu i gdzie będzie najzimniej?123RF/PICSEL

Atak zimy w Polsce. Śnieżyce przejdą przez kraj. Gdzie spadnie najwięcej śniegu?

W środę (18.01) pogoda w Polsce zmieni się diametralnie. Najnowsze prognozy IMGW wskazują na powrót zimy do naszego kraju. Wszystko za sprawą rozległego niżu, który spowoduje, że od południa napłynie do Polski chłodniejsze i wilgotne powietrze, przynosząc intensywne opady śniegu, marznącego deszczu oraz siarczysty mróz.

Dzisiaj najmocniej ma padać na południu, południowym zachodzie i centrum kraju. Na śnieżyce muszą przygotować się również mieszkańcy województwa podkarpackiego, opolskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. W tych rejonach może spaść około 10 centymetrów śniegu.

Najwięcej śniegu ma jednak spaść w górach, gdzie grubość pokrywy śnieżnej może wzrosnąć nawet o ponad 20 cm. Te informacje mogą ucieszyć wszystkich tych, którzy spędzają ferie zimowe w Tatrach oraz na Podhalu. Z kolei dla kierowców to fatalne wieści, ponieważ warunki na drogach znacznie się pogorszą.

Siarczysty mróz wróci do Polski. Termometry pokażą nawet –15 stopni Celsjusza

Wraz z opadami śniegu pojawią się też niskie temperatury i mróz, który da o sobie znać zwłaszcza w nocy. Z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek na południu Polski termometry mogą wskazywać nawet -15 st. C. Niewykluczone, że dwucyfrowe wartości będą również w Krakowie i na Podkarpaciu. Prognozuje się, że temperatura powietrza może wynosić tam od -10 do -12 st. C. W centrum kraju termometry pokażą maksymalnie -7 st. C.

Najzimniejszym dniem ma być sobota (21.01). W tym dniu temperatura w całym kraju ma oscylować w granicach od 0 do 2 st. C. Ponownie najniższe wartości będą wskazywać termometry na południu Polski - około -4 st. C. Podobnie będzie w niedzielę (22.01), co oznacza, że weekend w górach zapowiada się mroźnie i zimowo.

W wielu miejscach w Polsce zimowy krajobraz będzie nam towarzyszył przez cały weekend123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Ostrzeżenia IMGW niemal w całej Polsce. Gdzie może być niebezpiecznie w związku z atakiem zimy?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne na najbliższe dni. W środę (18.01) ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą głównie intensywnych opadów powodujących dość szybki przyrost pokrywy śnieżnej i oblodzenia na drogach. Uważać muszą przede wszystkim mieszkańcy województwa:

  • dolnośląskiego,
  • wielkopolskiego,
  • łódzkiego,
  • mazowieckiego,
  • lubelskiego,
  • podkarpackiego,
  • warmińsko-mazurskiego,
  • podlaskiego.

W czwartek (19.01) i piątek (20.01) IMGW będzie ostrzegać o zagrożeniach meteorologicznych zwłaszcza na terenach województwa podkarpackiego, małopolskiego, lubelskiego, śląskiego i mazowieckiego. Alerty dotyczyć będą intensywnych opadów deszczu, marzącego deszczu oraz silnego wiatru. Z kolei w sobotę (21.01) zagrożenia silnym wiatrem i opadami śniegu pojawią się na zachodzie, południowym i północnym zachodzie oraz w okolicach Krakowa i Rzeszowa.

Kolejne zagrożenia związane z atakiem zimy w Polsce to mokry śnieg, który może łamać gałęzie oraz zrywać linie energetyczne. Możliwe są więc przerwy w dostawach prądu i ogrzewania, a niektóre drogi i chodniki mogą być zatarasowane przez konary. Warto zachować ostrożność.

Ile potrwa atak zimy w Polsce?

Modele pogodowe publikowane przez Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW wskazują, że zima powinna utrzymać się przynajmniej do końca stycznia. IMGW zastrzega jednak, że do końca miesiąca zostało jeszcze sporo czasu i prognozy mogą się zmienić.

Zobacz też:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Żukowska w "Graffiti" o słowach Morawieckiego: Nie boję się tego szantażu
      Żukowska w "Graffiti" o słowach Morawieckiego: Nie boję się tego szantażu Polsat NewsPolsat News
      Przejdź na